Περίπου 200.000 υπογραφές Γάλλων για να ξαναγίνει ο τελικός του Μουντιάλ – Πιστεύουν ότι δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να δώσει πέναλτι ο διαιτητής

Η γαλλική ιστοσελίδα MesOpinions έχει δημιουργήσει μία αίτηση, την οποία έχουν υπογράψει ήδη 200.000 Γάλλοι, που ζητάει την επανάληψη του μεγάλου τελικού του Μουντιάλ

Αίτηση επανάληψης του μεγάλου τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει δημιουργήσει η γαλλική ιστοσελίδα MesOpinions, την οποία ήδη έχουν υπογράψει 200.000 Γάλλοι, που πιστεύουν πως υπήρξαν διαιτητικά λάθη ενάντια στη χώρα τους και ότι το παιχνίδι με νικήτρια την Αργεντινή ήταν στημένο.

Στον τελικό του αιώνα, η παρέα του Αργεντινού Λιονέλ Μέσι νίκησε αυτήν του Γάλλου Κιλιάν Εμπαμπέ στα πέναλτι (4-2), με το παιχνίδι να λήγει 2-2 στην κανονική διάρκειά του και 3-3 στην παράταση. Οι Γάλλοι έχουν παράπονα και για τα τρία γκολ των Αργεντινών, καθώς πιστεύουν ότι βάσει των κανονισμών δεν θα έπρεπε να μετρήσουν.

Πιστεύουν ότι στο πρώτο γκολ, το πέναλτι του Μέσι, ο Άνχελ ντι Μαρία πέφτει πολύ εύκολα και ότι δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να δώσει πέναλτι ο διαιτητής στη συγκεκριμένη φάση.

Στο δεύτερο, την τρομερή αντεπίθεση των Αργεντινών που οδήγησε στο γκολ του Ανχέλ ντι Μαρία, έχουν κρίνει οι Γάλλοι πως την ώρα που ο Κιλιάν Εμπαμπέ χάνει την μπάλα, ο Κριστιάν Ρομέρο δεν του την έχει πάρει καθαρά, αλλά με φάουλ.

Στο τρίτο και τελευταίο, ο κανονισμός λέει πως κανείς αναπληρωματικός δεν επιτρέπεται να βρίσκεται στον χώρο του γηπέδου την ώρα που η μπάλα «καίει», με τους Γάλλους να λένε πως τρεις από τους αναπληρωματικούς της Αργεντινής είχαν εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο πριν ο Λιονέλ Μέσι σουτάρει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Ο διαιτητής του αγώνα, Σίμον Μαρτσίνιακ, τον οποίο οι Γάλλοι κατηγορούν για στήσιμο του τελικού, έχει δηλώσει πως οι ίδιοι οι Γάλλοι διεθνείς τον ευχαρίστησαν στη λήξη του τελικού, μη έχοντας κανένα παράπονο.

Πηγή: The Sun