Περίπατος της Σέλτικ στο Old Firm – Διέλυσε 3-0 τη Ρέιντζερς

Ισοπεδωτική Σέλτικ «καθάρισε» με 3-0 από ημίχρονο τη Ρέιντζερς στο «Old Firm» και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Κάτι παραπάνω από δύο χρόνια έψαχνε αυτή τη νίκη η Σέλτικ. Η τελευταία φορά που είχε επικρατήσει της Ρέιντζερς ήταν τον Δεκέμβρη του 2019. Έκτοτε ακολούθησαν επτά σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις όπου οι Κέλτες δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν κόντρα στη μεγάλη τους αντίπαλο.

Και το έκαναν απόψε, με το επιβλητικό 3-0 από ημίχρονο το οποίο μάλιστα τους ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας, με +1 από τους «Προτεστάντες».

Μόλις στο 5ο λεπτό η Σέλτικ άνοιξε το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Χατάτε ο οποίος από το όριο της περιοχής κατέβασε και εκτέλεσε με όμορφο διαγώνιο σουτ τον ΜακΓκρέγκορ για το 1-0. Ο Ιάπωνας «χτύπησε» και στο 42′ όταν με τρομερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί όμως, ήρθε και τρίτο γκολ. Ο Χατάτε έγινε δημιουργός από σκόρερ, έκανε σέντρα για τον Άμπαντα που με κεφαλιά έκανε και το 3-0 στο 44′.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το ματς. Τη μεγάλη φάση την είχε πάντως η Ρέιντζερς καθώς στο 80′ ο Τζακ σημάδεψε το δοκάρι του Χαρτ με τρομερό σουτ κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει το εύρος της ήττας.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τη Σέλτικ του βασικού Γιώργου Γιακουμάκη, να πανηγυρίζει την πέμπτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα και τον κόσμο της να στήνει πάρτι στις κερκίδες του «Σέλτικ Παρκ».

Σέλτικ: Χαρτ, Στάρφελτ, Κάρτερ Βίκερς, Γιουράνοβιτς, Τέιλορ, ΜακΓκρέγκορ, Ο’Ράιλι, Χατάτε (73’ ΜακΚάρθι), Ζότα (87′ Ντάοκ), Αμπάντα (62’ Φόρεστ), Γιακουμάκης (62’ Μαεντά)

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Γκόλντσον, Ταβερνιέ, Μπάρισιτς (45’ Μπαλογκάν), Μπάσεϊ, Άρφιλντ, Καμαρά (46’ Σακαλά), Αριμπό, Ρουφ, Κεντ, Ντιαλό (46’ Τζακ)