ΠΑΟΚ Β – Ολυμπιακός Β 1-0: Πήρε το «μικρό» ντέρμπι ο Δικέφαλος

Με ένα αρκετά τυχερό γκολ του Πανίδη στο 62′ ο ΠΑΟΚ Β’ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ολυμπιακού Β στο μεγάλο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι κάρτες(11 συνολικά) ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, γνωρίζοντας έτσι την τρίτη του εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Αρκετά σκληρό το παιχνίδι των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία, με χαρακτηριστικό πως επτά παίκτες του ΠΑΟΚ Β αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα. Πολύ κακός ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο του Μακεδονικού, δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθεις των ερυθρόλευκων.

Στην 5η θέση με 25 βαθμούς ο Ολυμπιακός Β, στην 7η με 22 οι ασπρόμαυροι,

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές, έχοντας ως πρώτο τους μέλημα να μην απειληθούν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο 20 λεπτό συμπληρώθηκε, χωρίς την μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Ωστόσο ότι δεν συνέβη στο πρώτο μέρος του ματς, συνέβη σε ένα δίπλεπτο με τις δύο ομάδες να αγγίζουν το γκολ. Πιο συγκεκριμένα στο 21’ ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Β’ Ταχάτος έκανε εξαιρετική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή των ερυθρόλευκων με τον ίδιο να κάνει το γύρισμα, με τους Τζίμα και Τσαούση να μην μπορούν να στείλουν από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός Β θα μπορούσε, να ήταν αυτός που θα έπαιρνε προβάδισμα στο σκορ, με τον Τσέλιο να μην μπορεί να νικήσει τον Ταλιχμανίδη σε τετ α τετ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε υψηλός, με τα δυνατά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου να έχουν την τιμητική τους. Με το καλημέρα της επανάληψης ο Ταχάτος λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ωστόσο η προβολή του περάσε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 54′ ο Καραργύρης έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Πανίδη, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ Β στο 64′ να βάζει μπροστά την ομάδα του, σε ένα αρκετά τυχερό γκολ μιας και ο σκόρερ πήγαινε για σέντρα, ωστόσο η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τον Καραργύρη.

Από κει και πέρα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά» να συνεχίζουν το πολύ δυναμικό παιχνίδι τους, «σπάζοντας» τον ρυθμό της ομάδας του Ιμπαγάσα.

Στο 83′ ο Λιάτσος εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του Ταλιχμανίδη. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, με αρκετή δόση τύχης.

ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας (90’+ Μελετίδης), Φασίδης (71’ Γκορντεζιάνι), Τσαούσης, Τζίμας (78’ Σμυρλής), Πανίδης (71’ Ουεντραόγκο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Τσέλιος (77’ Λιάτσος), Καλογερόπουλος, Μαρίνος, Ντόη (69’ Βοΐλης), Σουρλής, Πινακάς.