ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Ο Χάμες μέτρησε το… δοκάρι της Τούμπας και ο Superman κατέβασε ρολά!

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 στην Τούμπα – Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Πασχαλάκης, που έκανε μεγάλες αποκρούσεις, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν δοκάρι στο 22’ με τον Χάμες

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό να μένουν στο 0-0, για την 21η αγωνιστική της Super League.

Ένα ντέρμπι το οποίο στο πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό και μεγάλες φάσεις για τις δύο ομάδες, με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί σπουδαίες αποκρούσεις και να κρατάει όρθιους τους Ερυθρόλευκους, που είχαν δοκάρι στο 22’ με τον Χάμες Ροντρίγκες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να λιγοστεύουν και το τελευταίο σφύριγμα του Σλοβάκου διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες κολλημένες στο 0-0.

Στο αποψινό ματς έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Κανός, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αντίθετα στον πάγκο παρέμεινε ο Μπουτούτσι. Μετά την ισοπαλία στην Τούμπα, οι Ασπρόμαυροι και οι Ερυθρόλευκοι συνεχίζουν χέρι-χέρι στη βαθμολογία, έχοντας από 43 πόντους, με τις δύο ομάδες να είναι στο -5 από τον Παναθηναϊκό και στο -4 από την ΑΕΚ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με τον Κοτάρσκι μπροστά από την εστία και τους Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκη και Ράφα Σοάρες στην άμυνα. Στα χαφ ήταν οι Ντάντας και Αουγκούστο, με τους Νάρεϊ, Αντρίγια και Κωνσταντέλια πίσω από τον Ολιβέιρα. Από την άλλη, ο Μίτσελ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πασχαλάκη στο τέρμα και τους Ροντινέι, Ντόι, Σωκράτη και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ ήταν οι δύο στα χαφ, με τους Μασούρα, Μπιέλ και Χάμες πίσω από τον Μπακαμπού.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απείλησε στο πρώτο λεπτό με τον Νάρεϊ. Ο άσος του Δικεφάλου του Βορρά βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη και έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα από δεξιά στον Ζίβκοβιτς, αυτός σούταρε με τη μία, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε και απέκρουσε. Στο 5’ ο Κωνσταντέλιας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε. Στο 9’ ήταν σειρά του Ολιβέιρα να δοκιμάσει το πόδι του, αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Δοκάρι με τον Χάμες

Στο 22’ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Χάμες Ροντρίγκες! Ο Κολομβιανός σούπερ σταρ των Πειραιωτών βρήκε χώρο και σούταρε δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Επτά λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι είχαν μια ακόμα τελική, αυτή τη φορά με τον Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ. Μετά από λάθος του Ντάντας, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν, ο Μασούρας πάσαρε στον Νοτικορεάτη μέσο, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε τρία ακόμα σουτ. Στο 34’ με τον Χάμες και στο 37’ και 45+1’ με τον Μασούρα. Στην πρώτη περίπτωση ο Κοτάρσκι μπλόκαρε και στις άλλες δύο τα σουτ του Ελληνα μεσοεπιθετικού έφυγαν άουτ. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε δύο τελικές με τους Ντάντας και Ολιβέιρα, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει το σουτ του πρώτου στο 43’, ενώ στο 44’ το γυριστό σουτ του δεύτερου έφυγε άουτ.

Με τις ίδιες 11άδες

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρώτη τελική στην επανάληψη. Στο 49’ ο Κωνσταντέλιας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντάγκλας Αουγκούστο έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε την «απάντηση» και μπλόκαρε.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μίτσελ έκανε την πρώτη του αλλαγή στο ματς, με τον Ισπανό να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τον Κανός αντί του Μασούρα. Ο Ιβηρας άσος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του πειραϊκού συλλόγου. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να λιγοστεύουν.

Μαζεμένες αλλαγές

Στο 70’ ο Λουτσέσκου έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Νάσμπεργκ να παίρνει τη θέση του Κουλιεράκη, που ένιωσε ενοχλήσεις, ενώ δύο λεπτά αργότερα έριξε στο ματς και τους Τόμας και Σβαμπ αντί των Ντάντας και Ζίβκοβιτς. Στο 73’ ο Τόμας απείλησε, μετά από φάση διαρκείας, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Ισπανού επιθετικού. Στο 75’ ο Μίτσελ απάντησε με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί του Σεντρίκ Μπακαμπού.

Εξι λεπτά αργότερα ο Ισπανός ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τους Σαμασέκου και Ραμόν αντί των Χάμες Ροντρίγκες και Πεπ Μπιέλ. Στο 87’ ο Αουγκούστο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες κολλημένες στο 0-0.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης (Νάσμπεργκ 70’ ), Ίνγκασον, Σάστρε, Ντούγκλας, Ντάντας (Σβαμπ 71’), Κωνσταντέλιας (Μπισεσβαρ 91′) , Νάρεϊ, Αντρίγια (Τόμας 71’), Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ, Μπιέλ (Ραμόν 80’), Χάμες (Σαμασέκου 80’) , Μασούρας (Κανός 61’), Μπακαμπού (Ελ Αραμπί 75’).