Παναθηναϊκός: Στο 2-2 (3-5 πεν.) με τη Φένλο – Έδειξε καλά στοιχεία η ομάδα του Γιοβάνοβιτς

Στα πέναλτι κρίθηκε το φιλικό των δύο ομάδων

Ο Παναθηναϊκός με διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Αριστερός μπακ ο Χουάνκαρ, δεξιός ο Κότσιρας και ο Βέλεθ με τον Σιδερά στο κέντρο της άμυνας. Μαουρίσιο και Πέρεθ οι δύο κεντρικοί μέσοι. Αριστερός εξτρέμ ο Αϊτόρ, δεξιός ο Αϊτόρ, ο Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης. Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε οκτώ αλλαγές. Συγκεκριμένα στο χορτάρι παρέμειναν μοναχά οι Διούδης, Βέλεθ Σιδεράς.

Από κει και έπειτα, ο Χατζηθεοδωρίδης αριστερός μπακ, ο Σάντσες δεξιό. Αλεξανδρόπουλος και Αγιούμπ στον άξονα. Σαβιέρ στο αριστερό φτερό, Χατζηγιοβάνης στο δεξί, ο Μπουζούκης πίσω από τον Μακέντα.

Στο 60᾽ ο Ρόμπι και ο Σερπέζης άλλαξαν τους Βέλεθ και Σιδερά ενώ στο 65᾽ ο Ξενόπουλος πέρασε στην θέση του Διούδη.

Το καλύτερο πρώτο ημίχρονο των φιλικών
Απέναντι στη Φένλο, που προφανώς δεν είναι ούτε ΑΖ αλλά ούτε και Αλ Τααβόν, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο των φιλικών στο πρώτο ημίχρονο. Το Τριφύλλι κυριάρχησε στο γήπεδο, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτιαξε ευκαιρίες, πίεσε τον αντίπαλο και έκλεψε ψηλά μπάλες.

Από μία λάθος διαχείριση φάσης από τον Κότσιρα (πίσω βήματα στο 1v1 με τον Βερχέιγιεν) και ένα ασταθές διώξιμο της μπάλας από τον Διούδη, ο Μπράκεν άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς μόλις στο 10᾽ και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο οι πράσινοι είχαν τρεις καλές στιγμές με Αϊτόρ, Καρλίτος, Νγκμπακοτό.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που θα μπορούσαν να έχουν σαφώς πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στην ανάπτυξη τους, γύρισαν την μπάλα με υπομονή και στο 37᾽ έπειτα από σέντρα του κορυφαίου Καρλίτος, ο Αϊτόρ με ωραία κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι… τούμπα στο 45᾽ όταν έπειτα από ωραία συνεργασία του Πέρεθ με τον Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Νγκμπακοτό που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1. Απείλησε με Χατζηγιοβάνη, δέχτηκε φτηνό γκολ, νίκησε στα πέναλτι Μετά τις πολλές αλλαγές στο ημίχρονο ήταν λογικό ο Παναθηναϊκός να μην έχει την ίδια καλή εικόνα.

Η είσοδος του Τάσου Χατζηγιοβάνη, πάντως και οι καλές συνεργασίες με τον Σάντσες έδωσαν στο Τριφύλλι κάποιες καλές στιγμές από τα δεξιά αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε.

Στο 49᾽ ο Χατζηγιοβάνης δεν μπόρεσε να κρεμάσει τον αντίπαλο πορτιέρο ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μακέντα αντί να εκτελέσει από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε… τσαφ!

Η Φένλο όσο περνούσε η ώρα ισορροπούσε και έφερε το ματς στα ίσια στο 73᾽ με τον Φαν Ρόιεν μετά από αχρείαστο φάουλ του Σερπέζη και φάση διαρκείας εντός περιοχής. Από το 75᾽ και μετά ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός.

Το παιχνίδι πήγε στο πέναλτι, καθώς έπρεπε να υπάρξει νικητής για να απονεμηθεί το αναμνηστικό Κύπελλο. Ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε όλα, ο Ξενόπουλος έπιασε ένα και το Τριφύλλι με 5-3 πήρε το ματς.

Εξαιρετικός ο Σιδεράς, καλοί Καρλίτος και Αϊτόρ
Σε ατομικό επίπεδο δεν γίνεται να μην αναφερθούμε στον 19χρονο στόπερ, Γιώργο Σιδερά. Ο κεντρικός αμυντικός από την ακαδημία έκανε άριστο παιχνίδι. Αμυντικά αλάνθαστος, αρκετά ώριμος με την μπάλα στα πόδια, είναι ένα από τα νεαρά παιδιά που έπιασαν την ευκαιρία από τα μαλλιά σε προπονήσεις και αγώνες. Από κει και πέρα, καλοί ήταν οι Καρλίτος (ασίστ, παιχνίδι ανάμεσα στις γραμμές) και Αϊτόρ(γκολ) ενώ αρκετά δραστήριος ήταν και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης στο δεύτερο ημίχρονο από τα δεξιά, με την βοήθεια του Σάντσες.