Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Με πέναλτι στο 90+7 χάθηκε το ερυθρόλευκο διπλό – Δείτε τα γκολ και τις φάσεις (Βίντεο)

Ο Δανός διαιτητής Κέλετ με πέναλτι φάντασμα στο 90+7 αλλοίωσε την ιστορία του ντέρμπι

Απίστευτα πράγματα στη Λεωφόρο, με τον Δανό διαιτητή Γιάκομπ Κέλετ να κλέβει τη νίκη μέσα από τα χέρια του Ολυμπιακού και να γλιτώνει τον Παναθηναϊκό από την ήττα (1-1).

Με πέναλτι – φάντασμα στο 90+7’, ο Σκανδιναβός ρέφερι αλλοίωσε με το «έτσι θέλω» την ιστορία του ντέρμπι και έκλεψε από τον Ολυμπιακό τη νίκη, που δικαιούταν.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι από τους Πράσινους και κυριάρχησαν στη Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον ρόλο του κομπάρσου καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι Πειραιώτες δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έπεφταν συνεχώς πάνω στον Μπρινιόλι.

Στο 84’ τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπιέλ και όλα έδειχναν ότι θα φύγουν με το «διπλό» από τη Λεωφόρο, αλλά ο Δανός διαιτητής με πέναλτι-φάντασμα του έκλεψε τη νίκη. Ένα πέναλτι μάλιστα που δόθηκε στο 90+7’, όταν οι καθυστερήσεις ήταν 6 λεπτά!

Ο Σκανδιναβός ρέφερι με το «έτσι θέλω» έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να γλιτώσει την ήττα, με τον Σπόραρ στο 90+12’ να ισοφαρίζει σε 1-1 το ντέρμπι των «αιωνίων» για την 11η αγωνιστική της Super League.