Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου: Πρεμιέρα με ισοπαλία για την Εθνική ομάδα πόλο

Με ισοπαλία ξεκίνησε η προσπάθεια της Εθνική Ελλάδος για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, καθώς έμεινε στο 8-8 απέναντι στην Κροατία

Ισόπαλη με σκορ 8-8 έμεινε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών απέναντι στην Κροατία, στην πρεμιέρα της Ελλάδας για τον Β’ Όμιλο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο οκτάλεπτο, όμως επιθετικά ήταν σε καλή μέρα μόνο ο Βλαχόπουλος που σημείωσε τέσσερα γκολ, και έτσι η «γαλανόλευκη» δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις φορές που βρέθηκε με παίκτη παραπάνω.

Η Ελλάδα ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, με την Εθνική μας αρχικά προηγείται σημειώνοντας το πρώτο γκολ και τους Κροάτες να ισοφαρίζουν. Η συνέχεια ήταν τρομερή για τη χώρα μας, καθώς κατάφερε να βρει τρία ακόμη τέρματα και να αυξήσει το προβάδισμά της στα τρία γκολ, κάνοντας το 4-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι… ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Χαρκόφ να κάνει πολύ μεγάλη εμφάνιση και δικά του μακρινά σουτ οι Κροάτες μπόρεσαν όχι μόνο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, αλλά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (5-5) με την ολοκλήρωση του δευτέρου οκταλέπτου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Έλληνες παίκτες παρουσιάστηκαν εμφανώς καλύτεροι στην άμυνα, ενώ κατάφεραν αν βρουν λύσεις στην επίθεση, παίρνοντας ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 7-6.

Το φινάλε ήταν… δραματικό, με την Κροατία αρχικά να ισοφαρίζει σε 7-7 και τον Βλαχόπουλο ξανά να δίνει το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 8-7. Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφεραν εκ νέου τον αγώνα στην ισοπαλία. Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν δίχτυα στις τελευταίες τους επιθέσεις και έτσι το 8-8 ήταν και το τελικό σκορ.