Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου: Ανατροπή μετά από ένσταση και παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κορακίδης

Η Ελληνική αποστολή δικαιώθηκε στην ένσταση που έγινε και ο Γιάννης Κορακίδης πήρε το χρυσό με βολή στσα 79,11μ.!

Ανατροπή στα αποτελέσματα του τελικού της σφυροβολίας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 όπου οι διοργανωτές έκαναν δεκτή την ένσταση της Ελλάδας για μια βολή που δόθηκε άκυρη στον Γιάννη Κορακίδη, με τον νεαρό να είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής!

Αρχικά εμφανίστηκε στο επίσημο σύστημα και σε πραγματικό χρόνο, έγκυρη η πολύ μεγάλη βολή στην πέμπτη προσπάθεια του Γιάννη Κορακίδη που έστειλε τη σφύρα στα 79.11μ., επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στο κόσμο στην κατηγορία Κ20 συντρίβοντας και το ατομικό του ρεκόρ (77.12μ).

Έτσι και έγινε και η ελληνική αποστολή δικαιώθηκε!

Στη συνέχεια ακυρώθηκε το αποτέλεσμα και εκδόθηκε νέο με τον Γιάννη Κορακίδη να εμφανίζεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη σφυροβολία Κ20 ο οποίος χάρισε στη χώρα μας το 3ο χρυσό στην ιστορία του θεσμού και το 17ο συνολικά.

Ο Κορακίδης, αθλητήςτου Γιάννη Χρίστογλου σημείωσε αναλυτικά τις προσπάθειες: 73.84, Χ, 69.80,Χ 75.59, 79.11, Χ.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Φινλανδος Μαξ Λαμπίνεν με 76.33μ. και το χάλκινο ο Κύπριος Ιωσήφ Κεσίδης με 76.32. Η ένσταση είχε ως αποτέλεσμα ωστόσο να χάσει το χάλκινο μετάλλιο ο Νίκος Πολυχρονίου, ο οποίος έτσι κατέκτησε την 4η θέση στον κόσμο με 76,12μ