Ολυμπιακός – Βόλος 2-1: Σπουδαία νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Με γκολάρα του Ματιέ Βαλμπουενά στο 90+1’, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Βόλου στο Καραϊσκάκη

Με την καρδιά του πρωταθλητή να χτυπάει δυνατά και την κλάση του Ματιέ Βαλμπουενά να κάνει τη διαφορά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Βόλου στο Καραϊσκάκη για την 11η αγωνιστική της Superleague και βρίσκεται ξανά στο +6 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Οι πρωταθλητές πέτυχαν τον στόχο τους και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Λεβαδειακό (1/12), για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ετσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Βατσλίκ μπροστά από την εστία και τους Λαλά, Σισέ, Μπα και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν στα χαφ, με τους Ρόνι Λόπες, Αγκιμπού Καμαρά και Γκάρι Ροντρίγκες πίσω από τον Τικίνιο. Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός του Βόλου, Γκιλ Αμπασκάλ, ξεκίνησε την ομάδα του με την εξής 11άδα: Κλέιμαν, Ρινέρ, Πουρίτα, Φαν Φέερτ, Ρεγκατέν, Σοάρες, Ορόζ, Φεράρι, Ρομέρο, Ροσέρο και Μπαρτόλο.

Πέναλτι ο Βόλος, ευκαιρίες ο Ολυμπιακός

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι με τον αέρα του φαβορί, με τον Μπουχαλάκη να απειλεί μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο διεθνής μέσος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Γκάρι Ροντρίγκες έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βόλου, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Στο 4’ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρόνι Λόπες βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε με τη μία, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι Πειραιώτες πίεζαν την άμυνα των Θεσσαλών, με τους φιλοξενούμενους, όμως, στο 9ο λεπτό να βγαίνουν ταχύτατα στην αντεπίθεση και να κερδίζουν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βατσλίκ στον Ρεγκατέν. Ο Φαν Φέερτ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Τσέχος τερματοφύλακας έπεσε στη δεξιά του πλευρά και απέκρουσε το σουτ του Ολλανδού επιθετικού. Στην εξέλιξη της φάσης ο άσος του Βόλου πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 19’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ με τον Εμβιλά. Ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι από αριστερά, ο Γάλλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Κλέιμαν έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με δυσκολία, κρατώντας το μηδέν. Δύο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες είχαν δοκάρι με τον Ρόνι Λόπες. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε ωραία κίνηση, έφερε την μπάλα μπροστά του, σούταρε δυνατά, αλλά η «στρογγυλή» θεά δεν του έκανε το χατίρι, αφού χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν και στη συνέχεια έφυγε άουτ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε την κυριαρχία των κινήσεων και έψαχνε το γκολ, πιέζοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 37’ ο Γκάρι Ροντρίγκες μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Πουρίτα απομάκρυνε την τελευταία στιγμή, πριν γίνει απειλητικός ο Ρόνι Λόπες.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να πιέζει, κυρίως με στατικές φάσεις. Οι Θεσσαλοί, ωστόσο, αντιμετώπισαν αποτελεσματικά την πίεση και τις σέντρες που έκαναν οι Πειραιώτες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα του φαληρικού γηπέδου να δείχνει 0-0.

Τρεις αλλαγές από τον Μαρτίνς

Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές. Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στο ματς τους Μαντί Καμαρά, Μασούρα και Ανδρούτσο, με τους Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκιμπού Καμαρά και Λαλά να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο.