Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 117-71: Θρύλος από το… ΝΒΑ – Έφτασε τους 117 πόντους

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague και φυσικά παρέμεινε ψηλά στην κατάταξη μετά από 12 αγωνιστικές

Μια μαγική βραδιά έλαβε χώρα στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να… διαλύει την στατιστική, κάνοντας ρεκόρ σε πόντους και ασίστ στη Euroleague, επικρατώντας με σκορ 117-71 της Βίρτους Μπολόνια παίζοντας παράλληλα διαστημικό μπάσκετ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν απολαυστικοί από το πρώτο, μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, μοιράζοντας εξαιρετικά την μπάλα και έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας καθ’ όλη τη διάρκεια της βραδιάς, που τους οδήγησε σε ρεκόρ πόντων, ασίστ, αλλά και περισσότερων πόντων σε ένα ημίχρονο. Παράλληλα, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν και το ρεκόρ τους σε εύστοχα τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν με 15 οι Μουσταφά Φαλ και Άλεκ Πίτερς. Από την άλλη, 12 μέτρησε ο Τζόρνταν Μίκι και 10 ο Ισμαέλ Μπάκο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ειδικά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., με τους Κάνααν, Γουόκαπ και Βεζένκοφ να ευστοχούν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και τρέχουν ένα σερί 9-0 για τον Ολυμπιακό, με τον Γουόκαπ να σκοράρει το πρώτο δίποντο στο ματς για το 11-0, πριν σταματήσει το σερί ο Οτζελέγιε με δικό του τρίποντο. Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν έριξε τον ρυθμό και με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο, με τον Παπανικολάου απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς (19-7). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να είναι καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και να ανεβάζει τη διαφορά, με τον Ταρίκ Μπλακ να περνάει στο ματς και να δίνει πολύτιμες βοήθειες, για το 31-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν ήταν διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός με τους Κάνααν και Μπλακ συνέχισε να κυριαρχεί και να βρίσκει εύκολα σκοράρισμα, ενώ η είσοδος των Σλούκα, ΜακΚίσικ και Πίτερς έδωσε «φρεσκάδα» στους «ερυθρόλευκους». Ο Σλούκας έκανε το 39-20 με τρίποντο για να στείλει για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 (41-20), ο Πίτερς. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο υψηλό τέμπο και για υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τον Σλούκα να αναλαμβάνει ρόλο οργανωτή και εκτελεστή και τους Λαρεντζάκη και Πίτερς να βοηθούν σημαντικά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δυσκολεύονταν τρομερά να σκοράρουν απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο ΜακΚίσικ με εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα έκανε το 59-33 για να ολοκληρωθεί το πρώτοι ημίχρονο με το σκορ στο 61-35 και τον Ολυμπιακό στο +26.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, με τον Τεόντοσιτς να υψώνει και τον Κορντινιέ να καρφώνει στο καλάθι του Ολυμπιακού, η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, με τον Φαλ να κερδίζει συνεχόμενες μονομαχίες κάτω από το ιταλικό καλάθι και τον Βεζένκοφ να ανεβάζει τη διαφορά στους 32 (71-39) με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης. Ο Κορντινιέ απάντησε με πέντε δικούς του μαζεμένους πόντους για το 71-44 για να πετύχει ακόμα ένα «τρελό» τρίποντο ο Βεζένκοφ. Μέχρι και το φινάλε της περιόδου, ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση τη διαφορά κοντά στα επίπεδα των 30 πόντων και έκλεισε το δεκάλεπτο με τον Τόμας Γουόκαπ να πετυχαίνει φοβερό buzzer beater τρίποντο σχεδόν από το κέντρο για το 84-55.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Μπολοπόι πέρασε στη θέση του Μπλακ που είχε γράψει το 86-57, με τον Λαρεντζάκη και τον ΜακΚίσικ να αναλαμβάνουν δράση σε εκείνο το σημείο. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε για τρεις με ταμπλό με τον ΜακΚίσικ να βάζει οκτώ συνεχόμενους πόντους και τον Μπολομπόι με δύο βολές να υπογράφει την 100σταρα του Ολυμπιακού. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο Μπαρτζώκας άνοιξε κι άλλο το ροτέισον, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν το πάρτι μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και το τελικό 117-71, που καταδεικνύει σε απόλυτο βαθμό την εικόνα του αγώνα από την αρχή ως το τέλος.