Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: «Λάμψη» Αγκιμπού και νίκη κορυφής για τους ερυθρόλευκους

Με πρωταγωνιστή τον Αγκιμπού, που είχε γκολ και ασίστ, ο Ολυμπιακός νίκησε στο ντέρμπι τον ΠΑΟΚ με 2-1 και επέστρεψε στην κορυφή – Δύο γκολ και τρία δοκάρια μέχρι το 51’ οι Ερυθρόλευκοι, μείωσε ο Δικέφαλος με τον Μουργκ, σε μια φάση που υπάρχει φάουλ στον Μπουχαλάκη.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, κάτι που έδειξαν με τα γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 31ο λεπτό και του Αγκιμπού Καμαρά στο 22ο λεπτό. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στο 81ο λεπτό με τον Μουργκ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 17 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά του στο +4 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε έδαφος στο κυνήγι της κορυφής. Οι ερυθρόλευκοι είναι στην κορυφή, με την ΑΕΚ να είναι στη δεύτερη θέση με έναν πόντο λιγότερο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά (83′ Κούντε), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο).
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (59′ Μιτρίτσα, 78′ Μουργκ), Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (59′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σβιντέρσκι).
Διαιτητής: Ντενίζ Αϊτεκίν (Γερμανία)
Βοηθοί: Κρίστιαν Ντιτς (Γερμανία), Έντουαρντ Μπάιτινγκερ (Γερμανία)
Τέταρτος: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
VAR: Πάτρικ Χάνσλμπαουερ (Γερμανία)
AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)