Ολυμπιακός: Ολοκλήρωσε με νίκη την προετοιμασία του στην Αυστρία

Επικράτησε με 2-0 επί της Κραϊόβα

Με νίκη 2-0 επί της Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τη σειρά των φιλικών αγώνων του, στο στάδιο της βασικής προετοιμασίας, που πραγματοποιήθηκε στην Αυστρία.

Ο αγώνας με τους Ρουμάνους, στον πάγκο των οποίων βρίσκεται ο Μαρίνος Ουζουνίδης, διεξήχθη στο Σβατς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με σχηματισμό 4-3-3, ενώ στο πλαίσιο διαχείρισης της κόπωσης, καθώς η προετοιμασία βρίσκεται ακόμη στη μέση της, η τεχνική ηγεσία χρησιμοποίησε παίκτες που δεν αγωνίστηκαν στο χθεσινό φιλικό με την Ούφα (1-1).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ραντζέλοβιτς πίεσε, έκλεψε και πήρε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βαλμπουενά στο 9ο λεπτό για το 1-0.

Στο 44΄ ο Χασάν είχε σουτ στο δοκάρι και λίγο αργότερα, από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, ο Εμβιλά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το (τελικό) 2-0.

Να σημειωθεί πως οι Ρουμάνοι αστόχησαν σε πέναλτι στο 48ο λεπτό, με τον Νίστορ. Την εκτέλεση απέκρουσε ο Κρίστινσον, ενώ στην παράβαση είχε υποπέσει ο Σουρλής επί του Ιβάν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε με τους: Κρίστινσον (67΄ Σα), Λαλά, Ρέαμπτσουκ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (46΄ Καλογερόπουλος), Εμβιλά, Σουρλής, Κουντέ (58΄ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (67΄ Σαπουντζής), Χασάν.