Ολυμπιακός – Άρης 89-75: Ασταμάτητοι οι «ερυθρόλευκοι»

Την 14η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Basket League πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 89-75 του Άρη στο ΣΕΦ, έχοντας για κορυφαίο τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε απίθανο double double

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-75 του Άρη για την 14η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, χωρίς ωστόσο να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι και πλέον στρέφει την προσοχή του στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και στις απαιτητικές αναμετρήσεις με Φενέρμπαχτσε και Εφές. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους και 10 ασίστ.

Με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπολομπόι ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, μιας και ο Μουσταφά Φαλ επιλέχθηκε να ξεκουραστεί από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που φάνηκε από την αρχή του ματς, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει τους πρώτους 5 πόντους του Ολυμπιακού, δύο λεπτά μετά την έναρξη.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νετζήπογλου έφεραν τον Άρη στο +3 (5-8), με τον ΜακΚίσικ να παίρνει θέση στο παρκέ και να δίνει άλλη ενέργεια στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» ισοφαρίζοντας σε 8-8. Ο Νετζήποφλου έβαλε και πάλι μπροστά τον Άρη (10-13), ωστόσο ο Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 13-13 και ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε ένα τρομερό buzzer beater, σχεδόν από το κέντρο για το 16-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο ματς τους Λαρεντζάκη, Λούντζη και Μπλακ, οι οποίοι μαζί με τον ΜακΚίσικ άλλαξαν εντελώς την εικόνα του Ολυμπιακού, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΜακΚίσικ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα επτά πόντων στον Ολυμπιακό (23-16), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν γρήγορα σε 23-21.

Ο Λαρεντζάκης με προσωπικές ενέργειες και ο Μπλακ κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες κάτω από το καλάθι κράτησαν τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος, για να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ο Πίτερς (37-27). Ο Λούντζης μετά από δύο πολύ καλές άμυνες διαμόρφωσε το 45-31, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75