Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ιδανική αρχή για Σάκκαρη

Άκρως ελπιδοφόρο ξεκίνημα

Άκρως ελπιδοφόρο ήταν το ξεκίνημα της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιβλήθηκε με 2-0 της Εσθονής Ανέτ Κονταβέιτ (7-5, 6-2) και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο το ματς ήταν ντέρμμπι στο πρώτο σετ με το νο19 της παγκόσμιας κατάταξης να παίρνει το προβάσδισμα, χάρις στο πολύ καλό σερβίς που είχε σε 49 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο η Σάκκαρη επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της και με δύο break απέναντι στο νο28 του κόσμου, κατάφερε να φτάσει άνετα στο 2-0 με 6-2 και να πανηγυρίσει.

Επόμενος αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στο 2ο γύρο θα είναι η Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία, η οποία επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-3) της Γιαπωνέζες Ναό Χιμπίνο.

Σάκκαρη και Κονταβέιτ συναντήθηκαν σήμερα για 10η φορά στο κορτ, με την 25χρονη να μετρά πλέον 6 νίκες έναντι τεσσάρων της Εσθονής.