ΟΦΗ – Ιωνικός 2-1

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο Ηράκλειο χάρη σε γκολ του Λάμπρου στο 90' για την 11η αγωνιστική της Superleague και βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο Ηράκλειο χάρη σε γκολ του Λάμπρου στο 90′ για την 11η αγωνιστική της Superleague και βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Έτσι, οι Κρητικοί ανέβηκαν στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Νίκαιας έμεινε στην 11η θέση με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα, μπλόκαραν τον Ιωνικό από τα πρώτα λεπτά και έχασε ευκαιρίες με τους Φαν Ντάινεν (5′) και Ντε Γκουζμάν (10′). Η ομάδα του Νιόπλια συνέχισε να πιέζει και πήρε αυτό που δικαιούταν πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Γκαγιέγκος με φοβερό σουτ έκανε το 1-0 στο 43′.

Ο Ιωνικός πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 46′ με τον Άοσμαν αλλά δύο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την πίεσή του, ψάχνοντας το γκολ και τελικά το βρήκε στο 90′ με εκτέλεση πέναλτι. Ο Σάντσες ανέτρεψε τον Γιάννου στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λάμπρου για το τελικό 2-1.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης(76′ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγιέγκος, Ντε Γκουζμάν(58′ Πασαλίδης) Τοράλ(76′ Τσιλιανίδης), Φαν Ντάινεν(58′ Γιάννου), Λάμπρου(90+1′ Ναμπί)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας(90+3′ Καμπράλ), Τσιγκρίνσκι, Σάντσες(90+3′ Ματσούκας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Λένις, Άοσμαν(81′ Βαφέας), Κιάκος(72′ Κιάκος), Μάναλης