ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-3: Απίστευτη επιστροφή των Κρητικών από 0-3 στο 93′ απέναντι στην Ένωση των 10 παικτών

Ο ΟΦΗ πέτυχε το τρίτο γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου μέρους

Ο ΟΦΗ πήρε την ισοπαλία με 3-3 κόντρα στην ΑΕΚ, με τους Κρητικούς να επιστρέφουν από την κόλαση, καθώς η Ένωση πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Δύο γκολ πέτυχε ο Νέιρα και ο Βούρος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς είχαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 79ο λεπτό, χάρη στα γκολ των Αραούχο, Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ. Ο Χουάν Νέιρα μείωσε προσωρινά σε 3-1 με κεφαλιά ψαράκι στο 79ο λεπτό, με τη φάση να ελέγχεται από το VAR, για πιθανή παράβαση οφσάιντ. Πέντε λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 3-2.

Ο ΟΦΗ πέτυχε το τρίτο γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου μέρους, από δεύτερη φάση από στημένο ματς. Ο Βούρος επωφελήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 3-3.

Δύο γκολ και αποβολή για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που απείλησε για πρώτη φορά. Ο Μισλέν έκανε τη βαθιά μπαλιά στον κενό χώρο προς τα δεξιά στο 2′, ο Λιβάι Γκαρσία πετάχτηκε στον κενό χώρο, πρόλαβε την έξοδο του Επασί, ωστόσο το ψιλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι παιζόταν κατά κύριο λόγο στο κέντρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 15ο λεπτό. Ο Αραούχο πήρε μια κόντρα και αφού ελευθερώθηκε, εξαπέλυσε το συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Επασί.

Στο 18′ ο Μισλέν εξαπέλυσε το σουτ από τα δεξιά, ωστόσο η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γάλλος μπακ, “έχασε” τον Λάμπρου στην περιοχή, ωστόσο ο Βράνιες επενέβη και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα για την Ένωση.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 2-0, ωστόσο ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Αμραμπάτ.

Στο 36′ προκλήθηκε ένταση στο παιχνίδι. Με αφορμή ένα φάουλ του Λάμπρου στον Λιβάι Γκαρσία, προκλήθηκε σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Αρκετοί ποδοσφαιριστές από τον πάγκο της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο 24χρονος εξτρέμ έσπρωξε τον Λάμπρου, στην ολοκλήρωση του μαρκαρίσματος και αυτό άναψε τα πνεύματα. Στη σύρραξη που δημιουργήθηκε, ο Νέιρα βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Φωτιάς έδωσε κίτρινη κάρτα σε Λάμπρου, Νέιρα και κόκκινη κάρτα στον Λιβάι Γκαρσία.

Πέντε λεπτά μετά, η ΑΕΚ έκανε το 2-0. Ο Σιμάνσκι επωφελήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή και έστρωσε στον Τσούμπερ εντός περιοχής. Αυτός υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα με το δεξί και την ολοκλήρωσε με το αριστερό, εκτελώντας τον Επασί.

Η ΑΕΚ λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μισλέν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από τα δεξιά, ο Επασί απέκρουσε ασταθώς. Ο Τζαβέλλας πήρε το ριμπάουντ στη μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Τα Expected Goals από την Opta σας δείχνουν τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τα γκολ που θα “έπρεπε” να πετύχει με βάση τις τελικές της. Όσο πιο μεγάλος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευκαιρία. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τις τελικές κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από στημένες φάσεις, κτλ.

Πήρε τα ηνία ο ΟΦΗ και πήρε μυθικό τρόπο την ισοπαλία
Ο ΟΦΗ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος, ωστόσο όσες φορές οι Κρητικοί μπήκαν με αξιώσεις στην περιοχή του Στάνκοβιτς, κυρίως με τον Ντουρμισάι, οι προσπάθειές τους κόπηκαν από την άμυνα της ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς πέτυχαν και τρίτο γκολ, στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Σάκχοφ έκλεψε την μπάλα από τον Βούρο και έστρωσε στον Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός απέφυγε με περίτεχνο τρόπο τον Γκαγιέγκος και με ωραίο σουτ, έκανε το 3-0.

Μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΚ ο ρυθμός του αγώνα προσωρινά έπεσε. Ωστόσο η έκβαση του αγώνα δεν είχε κριθεί, καθώς ο ΟΦΗ βρήκε τρία γκολ, το τρίτο μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πατήστε στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

Οι Κρητικοί βρήκα δύο γκολ με τον Νέιρα στο 79′ με κεφαλιά ψαράκι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής μείωσε σε 2-3 στο 84′ με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής, σε κλέψιμο που έκαναν οι Κρητικοί έξω από την περιοχή του Στάνκοβιτς.

Η μίνι ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 90+3′. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και σε φάση διαρκείας στα καρέ του Στάνκοβιτς, ο Βούρος από κοντά έκανε το 3-3.

Πηγή: sport24.gr