Ο Κουρτουά της το στέρησε, ο Βινίσιους της το χάρισε

Με τις υπογραφές των Τίμπο και Κουρτουά και Βινίσιους Τζούνιορ η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στο Σταντ ντε Φρανς την Λίβερπουλ με 1-0 και κατέκτησε το 14ο Champions League

Με πίεση πολύ ψηλά ξεκίνησε η Λίβερπουλ τον τελικό δημιουργώντας από τα πρώτα λεπτά πρόβλημα στη δημιουργία παιχνιδιού της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι δυσκολεύονταν να βγάλουν τη μπάλα από την περιοχή τους ενώ δημιουργικά δεν μπορούσαν εύκολα να συνδυαστούν καθώς κόβονταν εύκολα από τους «κόκκινους». Η αρμάδα του Κλοπ ήταν πιο δραστήρια στα πρώτα 45’ είχε τις περισσότερες και καλύτερες στιγμές σε αντίθεση με την «βασίλισσα» που προσπαθούσε στις λίγες φορές που βρέθηκε μπροστά να γίνει απειλητική από τους Μπενζεμά και Βινίσιους. Η φάση ωστόσο που σημάδεψε το πρώτο μέρος ήταν το γκολ του Μπενζεμά στο 43′ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετ΄σα από εξέταση του VAR.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της Λίβερπουλ στο ματς ήταν στο 16ο λεπτό με τον Κουρτουά να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Σαλάχ από κοντινή απόσταση. Δύο λεπτά αργότερα (18’) πάλι ο Βέλγος κίπερ απέκρουσε το σουτ του Αιγύπτιου. Η πιο μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό για τους κόκκινους με τον Μανέ να στριφογυρίζει στη περιοχή να σουτάρει αλλά η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του δοκαριού και στη συνέχεια απέκρουσε ο Κουρτουά. Το πρώτο σουτ στην εστία του Άλισον για την Ρεάλ ήρθε στο 25’ από τον Βινίσιους που από πλάγια θέση έκανε σέντρα-σουτ που μπλόκαρε ο Βραζιλιάνος κίπερ. Νέο «όχι» του Κουρτουά στο 34’ στην επικίνδυνη κεφαλιά του Σαλάχ. Ο «κεραυνός» του Χέντερσον στο 41’ δεν βρήκε στόχο καθώς η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία. Στο 43’ έγινε η φάση που θα συζητηθεί περισσότερο από όλες, όταν ο Καρίμ Μπενζεμά βρέθηκε στη περιοχή ντρίμπλαρε τον Άλισον, γύρισε πίσω στον Βαλβέρδε που ξανάφερε την μπάλα στον Γάλλο επιθετικό ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα αλλά μετά από έλεγχο του VAR το γκολ δεν μέτρησε ποτέ καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος με την Ρεάλ να κυκλοφορεί πλέον πιο εύκολα τη μπάλα αλλά την Λίβερπουλ να παραμένει πιο επικίνδυνη στην αντίπαλη εστία και στη πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Άλισον να ανοίγει το σκορ. Παράλληλα το άστρο του Τίμπο Κουρτουά έλαμψε στο Παρίσι.

Πολύ καλή στιγμή για την Λίβερπουλ στο 47’ με την σέντρα του Άρνολντ για τον Ντίαζ στη περιοχή αλλά πρόλαβε και έκοψε ο Καρβαχάλ. Επικίνδυνο γύρισμα του Άρνολντ στο 54’ από τη δεξιά πλευρά έπεσε ο Κουρτουά και έδιωξε. Στο 58’ ο Σαλάχ σούταρε από την περιοχή η μπάλα κόντραρε σε σώματα, πέναλτι για χέρι ζήτησαν οι «κόκκινοι», «παίζετε» έδειξε ο Τουρπάν. Στη πρώτη επιθετική προσπάθεια που έκανε η βασίλισσα στο δεύτερο μέρος στο 59’ ο Κασεμίρο έδωσε στον Βινίσιους που ήταν αμαρκάριστος στη περιοχή αυτός βρήκε δίχτυα και μετά από εξέταση από το VAR η Ρεάλ πήρε προβάδισμα στο σκορ 0-1. Η φάση του γκολ αρχίζει από την υπέροχη κίνηση του Μόντριτς να στρίβει και να απομακρύνεται από τον Ρόμπερτσον. Στη συνέχεια με μια μαεστρική πάσα βρήκε τον Κασεμίρο για να ακολουθήσει η ασίστ στον σκόρερ. Με το τέρμα που πέτυχε πριν από λίγο, ο Βινίσιους έγινε ο πρώτος Λατινοαμερικανός κάτω των 21 ετών που εμπλέκεται άμεσα (γκολ ή ασίστ) σε 10+ γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά τον Λιονέλ Μέσι τη σεζόν 2008/2009. Νέα πολύ μεγάλη απόκρουση του Κουρτουά στο 64’ σε σουτ του Σαλάχ. Ο Βέλγος κίπερ κατέβασε… τα ρολά για την Ρεάλ και στο 69’ όταν είπε νέο «όχι» στο γύρισμα του Σαλάχ από πολύ κοντά. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει και την Ρεάλ να αμύνεται μαζικά, όμως οι «κόκκινοι» είχαν κακά τελειώματα. Πάλι ο Κουρτουά έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Φιρμίνο στο 80’. Ο… ήρωας της Ρεάλ Τίμπο Κουρτουά έκανε νέα τρομερή απόκρουση στο 83’ σε σουτ του Σαλάχ. Στα τελευταία λεπτά οι «κόκκινοι» πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα και το 1-ο έμεινε μέχρι το τέλος για την «βασίλισσα».

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας σε πολύ μεγάλη ημέρα τον Βέλγο κίπερ Τίμπο Κουρτουά έβαλε στη συλλογή της το 14ο τρόπαιο κερδίζοντας στο Σταντ ντε Φρανς την Λίβερπουλ με 1-0 χάρη στο τέρμα του Βινίσιους στο 59’ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που έκανε στο δεύτερο μέρος και παράλληλα έβαλε στα ταμεία της 20 εκ. ευρώ από την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Κάρλο Αντσελότι έγινε ο προπονητής με τις περισσότερες (4) κατακτήσεις στη διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΓΚΟΛ: 59’ Βινίσιους

Δοκάρια: 21΄Μανέ

Διαιτητής: Κλεμάντ Τουρπάν (Γαλλία)

Κίτρινες: 62’ Φαμπίνιο

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ):  Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (77’ Κεϊτά), Τιάγκο (77’ Φιρμίνιο), Σαλάχ, Μανέ, Ντίας (65’ Ζότα)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Άλαμπα, Μεντί, Μόντριτς (90’ Θεμπάγιος), Καζεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε (85’ Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους (92’ Ροντρίγκο)