Νίκη με Βιεϊρίνια για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου κάλυψε εν μέρει την ήττα της πρεμιέρας στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, βοηθούμενη από την ισοπαλία της ΑΕΚ και την ήττα του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με νίκη (1-0) απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης από μια παραδοσιακά δύσκολη για εκείνον έδρα, όπως είναι το «Θ. Κολοκοτρώνης».

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου κάλυψε εν μέρει την ήττα της πρεμιέρας στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, βοηθούμενη από την ισοπαλία της ΑΕΚ και την ήττα του Παναθηναϊκού, ενώ οι Αρκάδες, που είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη στο 86΄ (κεφαλιά του Μπαράλες στο δοκάρι), έμειναν στο βαθμό του Αγρινίου.

Αφού στο δεύτερο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία, όταν το μακρινό σουτ του Μότριτα έδιωξε ο Παπαδόπουλος και η νέα προσπάθεια του Μουργκ κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ο Αστέρας ανέλαβε τον έλεγχο προϊόντος του χρόνου και στο 18΄ ο Σίτο έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας άσχημα.

Τρία λεπτά αργότερα στη σέντρα του Κανελλόπουλου η κεφαλιά-ψαράκι του Καπίγια έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 24΄ ο νεαρός Έλληνας μέσος μάρκαρε απρόσεκτα στην περιοχή τον Μπίσεσβαρ και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Βιεϊρίνια ανοίγοντας το σκορ στο 27ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ράσταβατς πίεσαν, πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να απειλούν, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε καλό βράδυ.

Ο διεθνής τερματοφύλακας, μεταξύ των άλλων αποκρούσεών του, επενέβη σωτήρια στο 61΄ στην κεφαλιά του Μπαράλες, ενώ στο 86΄ στάθηκε τυχερός, όταν η κεφαλιά του Μπαράλες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του.