NBA: Στα ημιτελικά οι Γουόριορς – MVP ο Κάρι

Νίκησαν τους Ντένβερ Νάγκετς

Στα ημιτελικά της Δύσης προκρίθηκαν και επίσημα μετά τη χθεσινή τους νίκη οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Πολεμιστές κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Νάγκετς που πάλεψαν, καθώς επικράτησαν με 102-98 και εξασφάλισαν την παρουσία τους στα ημιτελικά της περιφέρειας, τελειώνοντας τη σειρά με 4-1.

Παρότι η ομάδα του Ντένβερ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, έχοντας και το προβάδισμα στις πρώτες τρεις περιόδους, οι Γουόριορς έδειξαν το πνεύμα του πολεμιστή στο τέλος και με μπροστάρη τον Στεφ Κάρι έκαναν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, έβγαλαν τις άμυνες που έπρεπε και τελικά έφθασαν στη μεγάλη νίκη και στην πρόκριση στον επόμενο γύρο των πλέι-οφ.

MVP του αγώνα ο Κάρι, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5/11 τρίποντα.

Εξαιρετικός άλλη μια φορά ο Γιόκιτς, ο οποίος είχε 30 πόντους, 19 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-25, 48-48, 70-78, 102-98