NBA: «Μπρέικ» της Γιούτα στο Ντάλας

Η Γιούτα Τζαζ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τα play-offs επικρατώντας των Ντάλας Μάβερικς με σκορ 99-93 και παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα είχε η Γούτα Τζαζ, που εκμεταλλεύτηκε πλήρως την απουσία του Λούκα Ντόντσιτς από την αναμέτρηση, επικρατώντας με σκορ 99-93 των Μάβερικς στο Ντάλας, με την ομάδα του Κουίν Σνάιντερ να παίρνει το πλεονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ που ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους, ενώ άλλους 26 πόντους πρόσθεσε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρούντι Γκομπέρ είχε μόνο 5 πόντους, όλους από βολές, με 0/1 σουτ και 17 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιλεν Μπράνσον σκόραρε 24 πόντους και 22 είχε ο Σπένσερ Ντινγουίντι.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Γιούτα ξεκίνησε καλύτερα, όμως από τα μέσα της πρώτης περιόδου το Ντάλας επέβαλλε τον ρυθμό του, παίρνοντας εκείνο τα ηνία φτάνοντας όμως μόνο μέχρι το +8 (40-32), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 45-43 υπέρ των Τζαζ.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι μετατράπηκε σε έναν μονόλογο για τους «μορμόνους» που έφτασε να προηγηθεί και με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο και στα μέσα της τέταρτης. Οι Μάβερικς προσπάθησαν να κάνουν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν, όμως οι Τζαζ ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.