NBA: Με MVP τον Γιάννη το Μιλγουόκι ισοφάρισε τη σειρά

Σκορ της αναμέτρησης 125-91

Ασύλληπτη αντίδραση από τους Μπακς, που “έσβησαν” τον Τρέι Γιανγκ (15 πόντοι, 3 ασίστ, 9 λάθη) και με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (25/9/6 σε 29 λεπτά) τσαλαπάτησαν τους Χοκς.

Το αποτέλεσμα στο Game 1 της σειράς των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας ήταν κακό για τους Μπακς και ταυτόχρονα ιστορικό για τους Χοκς που έκαναν το μπρέικ και το 1-0, όμως το Game 2 αποδείχθηκε μια εντελώς διαφορετική ιστορία.

Για την ακρίβεια, ήταν μια μάχη που δεν είδαμε ποτέ! Το Μιλγουόκι συνέτριψε με 125-91 την Ατλάντα, ισοφάρισε με σπουδαία αντίδραση στο 1-1 και θα πάει στην State Farm Arena για τουλάχιστον μία νίκη στα επόμενα δύο ματς που θα του δώσει πίσω το πλεονέκτημα έδρας με φόντο την πρόκριση στους NBA Finals.

Κορυφαίος των Ελαφιών ήταν, ποιος άλλος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που δεν είχε αντίπαλο, σκόραρε 25 πόντους (11/15 δίποντα, 3/4 βολές) σε 29 λεπτά συμμετοχής και γέμισε τη στατιστική του με εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα.

Η “φασαρία” για τον χρόνο που χρειάζεται μέχρι να εκτελέσει βολή δεν μπήκε στο μυαλό του, την ώρα που ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν για δεύτερο σερί ματς καταπληκτικός (22 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά), ο Κρις Μίντλετον φλέρταρε με το triple-double (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 28 λεπτά) κι ο Μπρουκ Λόπεζ σκέπαζε τον Τρέι Γιανγκ και τα καλάθια, γεμίζοντας εντυπωσιακά τη στατιστική του (16 πόντοι σε 23 λεπτά, 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 κλεψίματα).

Το Μιλγουόκι έβαλε επτά τρίποντα στην πρώτη περίοδο, όταν μπήκαν και οι βάσεις της άνετης επικράτησης, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να βλέπει τους Μπριν Φορμπς – Πατ Κόνατον – Μπόμπι Πόρτις να δίνουν ώθηση ερχόμενοι από τον πάγκο και να διεκδικούν ακόμη σημαντικότερο ρόλο στη συνέχεια της σειράς.

Πηγή: sport24