NBA: «Έσπασαν την κατάρα» στη Γιούτα οι Μπακς – Κέρδισαν μετά από 21 χρόνια

MVP ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 30 πόντους

21 ολόκληρα χρόνια είχαν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα από τη Γιούτα οι Μιλγουόκι Μπακς.

Τα «Ελάφια» έσπασαν και αυτήν την… κατάρα, επικρατώντας με 111-117 των Τζαζ στην Σολτ Λέικ Σίτι.

MVP ο Γιάννης

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε δαιμονιώδη κατάσταση, οι πρωταθλητές του NBA πήραν άλλη μια μεγάλη νίκη στην εφετινή σεζόν. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έβαλε στα… καλάθια τους γηπεδούχους, τελειώνοντας το ματς με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Μια συνηθισμένη μέρα στη δουλειά δηλαδή. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ενώ ο Μίντλετον πρόσθεσε 23. Μεγάλη στιγμή για τους Μπακς και η επιστροφή στη δράση του Μπρουκ Λόπεζ μετά από σχεδόν 5 μήνες, με τον έμπειρο ψηλό να αγωνίζεται για 15 λεπτά.

Από την πλευρά της Γιούτα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Μάικ Κόνλεί τράβηξαν το… κουπί του σκοραρίσματος (είχαν από 29 πόντους), ενώ ο Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στο 43-26 το ρεκόρ των Μιλγουόκι Μπακς, που ανέβηκαν ξανά στην 2η θέση της Αναντολής, στο 42-26 των Τζαζ, που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της Δύσης.

Ο αγώνας

Χέρι-χέρι οι δυο ομάδες στο πρώτο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να ξεφεύγουν στην δεύτερη περίοδο χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 21-6.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στραβά για τους πρωταθλητές του Μπουντενχόλζερ, με τους Τζαζ να τρέχουν ένα σερί 13-0 και να περνούν μπροστά με 72-68. Οι Μπακς αντέδρασαν, με την Γιούτα να απαντά ξανά με επιμέρους 14-1. Βοήθησε και το γεγονός πως ο Γιάννης είχε φορτωθεί με 4 φάουλ.

Ενα 7-0 σερί στις αρχές της 4ης περιόδου, έβαλε σε θέση οδηγού τους Μπακς, που ξέφυγαν στο σκορ (100-107). Οι Τζαζ έφτασαν στο καλάθι (109-111), με τον Γιάννη να κόβει το λέι-απ του Μίτσελ και τον Μίντλετον να γράφει το 109-113 στην συνέχεια της φάσης. Ετσι, οι Μπακς έφτασαν σε άλλη μια μεγάλη νικη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-37, 59-68, 93-89, 111-117

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Κουίν Σνάιντερ): Ο’Νιλ 12 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 3 (1), Γκομπέρ 18 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίτσελ 29 (10/32 σουτ, 5/17 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πασκάλ 4, Γκέι 5 (5 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 3 (5 ριμπάουντ), Κλάρκσον 8 (3/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ, Μπάτλερ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 30 (15 ριμπάουντ), Μίντλετον 23 (7/16 σουτ, 2 τρίποντα), Πόρτις 7 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Άλεν 9 (3), Ιμπάκα 2,Λόπεζ 6 (1), Χιλ, Κάρτερ 5 (1), Μάθιους 6 (2)