NBA: «Αέρας» στη Νέα Υόρκη οι Πέλικανς – Διέλυσαν τους Νετς (130-108)

MVP οι Ίνγκραμ και Γουίλιαμσον

Ο Ζάιον έστειλε το πρώτο του μήνυμα. Σχεδόν έναν χρόνο μετά την τελευταία του εμφάνιση, το «θηρίο» των Πέλικανς έδειξε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

Ο Γουίλιαμσον ήταν απολαυστικός στο Μπρούκλιν στην πρεμιέρα του NBA, έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους Νετς τους οποίους ισοπέδωσε με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ και βοήθησε τους Πέλικανς να φτάσουν στην άνετη νίκη με 130-108.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης είχε σε μεγάλη βραδιά και τον Μπράντον Ίνγκραμ ο οποίος πρόσθεσε 28 πόντους, με τον ΜακΚόλουμ να βάζει άλλους 21. Σε τραγική βραδιά οι Νετς που είχαν μόνο τον Κέβιν Ντουράντ να παλεύει (32 πόντους). Επιστροφή που θα ήθελε να ξεχάσει ο Μπεν Σίμονς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ πριν αποβληθεί με 6 φάουλ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Οι Πέλικανς μπήκαν καλύτερα και πήραν μια τρομερή διαφορά στην πρώτη περίοδο (14-32). Οι Νετς κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι πριν από το ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν τον αγώνα σε πάρτι.

Ένα επιμέρους σκορ 28-40 στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Πέλικανς, οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο έβαλαν τέλος σε κάθε όνειρο των Νετς, δίνοντας μάλιστα και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-32, 50-58, 78-98, 108-130

Νετς: Ντουράντ 32 (2), Ο’Νιλ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλάξτον 13 (10 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 15 (6/19 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Σίμονς 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 3 (1), Γουατανάμπε, Έντουαρντς 3 (1), Σαρπ 4 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μιλς 16 (4), Σάμνερ 6, Τόμας 2

Πέλικανς: Γουίλιαμσον 25 (9 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 28 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 6 (1), Βαλαντσιούνας 15 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 21 (3/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Νανς 8 (9 ριμπάουντ), Μάρσαλ 4, Γκράχαμ, Αλβαράντο 7 (1), Μέρφι 16 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντάνιελς