Νations League: Στη Γαλλία το τρόπαιο, νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ισπανία στον τελικό

Κατακτώντας το 2ο Nations League

Σε έναν τελικό που είχε στοιχεία… θρίλερ η Γαλλία, πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Ισπανία και με σκορ 2-1 ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο «Σαν Σίρο», κατακτώντας το 2ο Nations League.

Χωρίς μεγάλες φάσεις ολοκληρώθηκε το Α’ ημίχρονο, καθώς οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άριστα στημένες τακτικά, αποφεύγοντας αμφότερες τα λάθη, κι έτσι μοιραία το 0-0 δεν άλλαξε στο πρώτο μισό του ματς.

Το παιχνίδι πάντως στο β’ μέρος πήρε «φωτιά» και σε διάστημα δύο λεπτών σημειώθηκαν δύο γκολ.

Στο 64′ η Ισπανία άνοιξε το σκορ με υποδειγματικό πλασέ του Ογιαρθάμπαλ, ωστόσο η Γαλλία (που νωρίτερα είχε δοκάρι σε σουτ του Τεό Ερνταντέζ), απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 66′ με τον Μπενζεμά.

Στο 80ο λεπτό η Γαλλία έκανε την ολική ανατροπή με τον Εμπαπέ, σε μία φάση, που διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Ενρίκε για οφσάιντ.

Το γκολ πάντως, αν και ο αστέρας της Παρί Σεν Ζερμέν φάνηκε να είναι εκτεθειμένος, κατακυρώθηκε, μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Ισπανία-Γαλλία 1-2

Γκολ: 64′ Ογιαρθάμπαλ (Ισπανία), 66′ Μπενζεμά (Γαλλία), 80′ Εμπαπέ (Γαλλία)

Κίτρινες: Πογκμπά (Γαλλία), Κουντέ (Γαλλία), Εμπαπέ (Γαλλία)

Κόκκινες:

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Αλόνσο, Γκάβι (75′ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (85′ Φορνάλς), Τόρες (85′ Μερίνο), Οϊαρθάμπαλ, Σαράμπια (61′ Πίνο)

Γαλλία: Λιορίς, Κουντέ, Βαράν (41′ λ.τ. Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79′ Ντιμπουά), Πογκμπά, Τσουαμενί, Ερναντέζ, Γκριεζμάν (90+2′ Βερετού), Μπενζεμά, Εμπαπέ