Nations League: Πήρε το ντέρμπι της Ιβηρικής και την πρωτιά η Ισπανία – «Βαριά» ήττα και υποβιβασμός για Κύπρο

Με «χρυσό» σκόρερ τον Άλβαρο Μοράτα στο 90′, η Ισπανία επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας στο ντέρμπι της Ιβηρικής

Με τον Άλβαρο Μορατά να «χτυπά» στην εκπνοή η Ισπανία πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1-0 στην έδρα της Πορτογαλίας. Ένα αποτέλεσμα το οποίο στέλνει τους Ισπανούς στα τελικά του Nations League, αφήνοντας εκτός τους Φερνάντο Σάντος και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος μονομαχίες και σκοπιμότητες κάτι που σαφώς βόλευε τους Πορτογάλους. Οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη ο Λουίς Ενρίκε έριξε στη μάχη τους Σέρχιο Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, Γέρεμι Πίνο και Νίκο Γουίλιαμς στο 2ο ημίχρονο, έχοντας παρατάξει ένα βασικό σχήμα με αρκετούς αναπληρωματικούς.

Το 0-0 παρέμενε μέχρι την φάση του 89′, όταν και ο Άλβαρο Μοράτα έκανε από κοντά το 1-0, στέλνοντας έτσι τους Ισπανούς στα τελικά.

Η Κύπρος, σε ματς για τον όμιλο που συμμετείχε και η Ελλάδα, παρά το γεγονός, ότι πήγε με ψυχολογία στην Πρίστινα, δέχθηκε πολύ βαριά ήττα με 5-1 από το Κόσοβο, με αποτέλεσμα να τερματίσει 4η λόγω διαφοράς τερμάτων, με αποτέλεσμα το επόμενο Nations League να τη βρει στην 4η κατηγορία!