Μυθικός Τσιμίκας έδωσε την κούπα στην Λίβερπουλ (Βίντεο)

Ο Κώστας Τσιμίκας ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι και χάρισε το Κύπελλο Αγγλίας στους «κόκκινους». Η "αρμάδα" του Κλοπ πήρε το τρόπαιο κόντρα στην Τσέλσι στα πέναλτι (6-5) με την κανονική διάρκεια του τελικού και την παράταση να λήγουν 0-0

Ο Κώστας Τσιμίκας… εκτέλεσε την Τσέλσι και η Λίβερπουλ πανηγυρίζει την κατάκτηση του FA Cup!

Ο μεγάλος τελικός του Γουέμπλεϊ δεν είχε γκολ και κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με τους Reds να επικρατούν (6-5) και να κατακτούν την δεύτερή τους κούπα στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού που πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση του τελευταίου και καθοριστικού πέναλτι. Ο Τσιμίκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μεντί και τον τίτλο στην… κόκκινη μεριά του Μερσεϊσάϊντ. Μαγική στιγμή για τον Έλληνα παίκτη, που ζει το όνειρό του στο Νησί.

Πλέον ο Κλοπ μπορεί να λέει με υπερηφάνεια πως είναι ο πρώτος Γερμανός τεχνικός που κατακτά το Κύπελλο Αγγλίας, μιας και κανείς άλλος συμπατριώτης του μέχρι σήμερα δεν το είχε καταφέρει…

Τέλος συναγερμός έχει σημάνει στην Λίβερπουλ εν όψει του τελικού του Champions League, με τον Σαλάχ να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον προσαγωγό στο 33’, και την θέση του να παίρνει ο Ζότα.

Με το πόδι στο γκάζι η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ μπήκε φουριόζα στο ξεκίνημα του μεγάλου τελικού, φτάνοντας κοντά στο γκολ σε τρείς περιπτώσεις, πριν καν συμπληρώσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Αρχικά στο 4’ ο Ντίας έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή, με τον Τιάγκο να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Σαλάχ πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντίας, «ταλαιπώρησε» για ακόμη μια φορά τον Τσόλοπα με τους Κεϊτά και Σαλάχ να μην μπορούν να κάνουν επαφή με την μπάλα.

Ενώ ένα λεπτό αργότερα ξανά ο Κολομβιανός ήταν, πρωταγωνιστής με τον Μεντί να τον νικά στο τετ α τετ και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Ισορρόπησε στη συνέχεια η Τσέλσι

Έπειτα από το δυναμικό ξεκίνημα της Λίβερπουλ, οι μπλε κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και στο 23’ να απειλήσουν για πρώτη φορά με το πλασέ του Πούλισικ να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Άλισον.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Αλόνσο να δοκιμάσει την τύχη του, ωστόσο ο Ισπανός μπακ νικήθηκε από τον Άλισον, έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Μάουντ.

Με ένα ξέφρενο ρυθμό στην αρχή, τέσσερις ευκαιρίες αλλά και αγωνία για τον Σαλάχ, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.