Μουντιάλ 2022: Μεγάλη νίκη και έφυγε για τους «16» η Σενεγάλη

Σε έναν αγώνα που είχε τον χαρακτήρα τελικού, η πρωταθλήτρια Αφρικής, Σενεγάλη, πήρε τη νίκη απέναντι στο Εκουαδόρ με 2-1, χάρη στα γκολ των Σαρ και Κουλιμπαλί και προκρίθηκε στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ του Κατάρ, ως 2η στον όμιλο πίσω από την Ολλανδία.

Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καϊσέδο σε 1-1 για το Εκουαδόρ, που αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η Σενεγάλη ήταν η ομάδα που «καιγόταν» για το τρίποντο, καθώς η ομάδα της Λατινικής Αμερικής βολευόταν και με την ισοπαλία, και το έδειξε από νωρίς.

Οι παίκτες του Αλιού Σισέ μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά απείλησαν, αλλά οι Γκέι και Ντιά δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα υπό καλές προϋποθέσεις.

Οι Αφρικανοί, είχαν κλείσει πολύ καλά τους χώρους και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους στο Εκουαδόρ να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Μεντί.

Στο 44′ η υπεροχή αυτή μετουσιώθηκε και σε γκολ. Ο Ινκαπιέ έσπρωξε τον Ισμαϊλά Σαρ στην περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Σενεγαλέζος επιθετικός της Γουότφορντ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το Εκουαδόρ ήταν αναγκασμένο να ανέβει στην επανάληψη και είχε σαφώς βελτιωμένη εικόνα στο ξεκίνημα, έχοντας την πρώτη του τελική στομ στόχο στο 49′ με τον Σιφουέντες, ενώ η κεφαλιά του Εστράδα λίγο αργότερα απείλησε τον Μεντί.

Στο 67ο λεπτό, σε ένα κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μοϊσές Καϊσέδο που από κοντά έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο το Εκουαδόρ περνούσε στην επόμενη φάση.

Ωστόσο η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα η Σενεγάλη πήρε ξανά προβάδισμα νίκης και πρόκρισης. Μετά από μία στημένη μπάλα, ο Βαλένσια έκανε κακή απομάκρυνση και τροφοδότησε τον Κουλιμπαλί που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της ομάδας του.

Στα εναπομείναντα λεπτά το Εκουαδόρ δεν κατάφερε να φτάσει κοντά στο «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης, με τη Σενεγάλη να έχει τις δικές της στιγμές για να «σφραγίσει» τη νίκη, με το τελικό σφύριγμα να έρχεται να λυτρώσει τους πρωταθλητές Αφρικής, που προκρίθηκαν για δεύτερη φορά στα νοκ άουτ στην τρίτη συμμετοχή τους στη διοργάνωση.

Εκουαδόρ: Γκαλίντες, Πρεσιάδο (85′ Πορόσο), Τόρες, Ινκαπιέ, Εστουπινιάν, Φράνκο (46′ Σαρμιέντο), Γκρουέσο (46′ Σιφουέντες), Καϊσέδο, Πλάτα, Εστράδα (64′ Ρεάσκο), Βαλένσια

Σενεγάλη: Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιάκομπς, Σις (75′ Ν. Μεντί), Π. Γκέιγ, Ι. Εντιάιγ (75′ Ντιένγκ), Ι. Γκέιγ, Ι. Σαρ, Ντια (90+5′ Σισέ)