Με το «δεξί» η Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο WTA Finals – Κέρδισε 2-0 την Πέγκουλα

Σπουδαία εμφάνιση από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο WTA Finals στο Φορτ Γουόθ του Τέξας η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις, Μαρία Σάκκαρη.

Η Μαρία κατάφερε να επικρατήσεις της αμερικανίδας Τζέσικα Πεγκούλα με 7-6(6), 7-6(4) στο εναρκτήριο παιχνίδι του μονού στο τελευταίο τουρνουά της σεζόν.

Με περισσότερη ενέργεια και με το 1ο σερβίς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να αποτελεί το μεγάλο όπλο της, η Μαρία Σάκκαρη έφθασε στο ζητούμενο έπειτα από δύο ώρες και 11 λεπτά στην «Dickies Arena», στη νίκη με 2-0 σετ, βάζοντας υποψηφιότητα να βρεθεί στη μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου «Nancy Richey», όπου συμμετέχουν ακόμα η Τυνήσια, Ονς Ζαμπέρ και η Αρίνα Σαμπαλένκα από τη Λευκορωσία.

Παράλληλα, η Σάκκαρη πήρε και μια άτυπη ρεβάνς από την Πεγκούλα για τον χαμένο τελικό πριν από εννέα ημέρες στη Γουδαλαχάρα, εκεί όπου η Ελληνίδα παίκτρια κλήθηκε να παίξει τον ημιτελικό και τον τελικό με διαφορά 16 ωρών.

Αλλοπρόσαλλο πρώτο σετ, με συνεχείς ανατροπές

Η έλλειψη σταθερότητας χαρακτήρισε το παιχνίδι των παικτριών στο 1ο σετ. Η Σάκκαρη άρχισε τον αγώνα με break στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε και κρατώντας με δυσκολία το δικό της service game, προηγήθηκε 2-0.

Η Πεγκούλα παρότι στη διάρκεια του σετ είχε πρόβλημα στο 1ο σερβίς (ποσοστό κάτω από το 50%), βρήκε τις λύσεις να αντιδράσει. Με τρεις winners έφθασε στο 0-40 και στο πρώτο δικό της break για το 2-2, έσωσε δύο πόντους για break της Σάκκαρη και προηγήθηκε 3-2.

Η Σάκκαρη στο 6ο game βρέθηκε ξανά σε κίνδυνο 0-30, όμως με βάση το 1ο σερβίς (ήταν σταθερά πάνω από το 70%) και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 3-3.

Μετά η Πεγκούλα άρχισε τα δώρα, με τα διπλά λάθη, τέσσερα συνολικά στο 1ο σετ. Τα δύο από αυτά ήρθαν μαζεμένα στο 7ο game, η Σάκκαρη πήγε στο 15-40 και τελείωσε το game με break, παίρνοντας ξανά κεφάλι 4-3.

Όμως η Πέγκουλα «έσπασε» το σερβίς της με love game 4-4 και κρατώντας το σερβίς της προσπέρασε εκ νέου με 5-4.

Η Σάκκαρη ισοφάρισε 5-5, στο 30-40 του 11ου game η Πεγκούλα με διπλό λάθος δώρισε το break στη Σάκκαρη, που πήγε στο 6-5, αλλά στο δικό της service game δεν έκλεισε το σετ. Με το 6ο συνολικά break στο σετ (από τρία κάθε παίκτρια) το σετ πήγε στο 6-6 και στο tie break.

Eκεί η Σάκκαρη προηγήθηκε 3-0 και 5-2 και 6-4, η Πεγκούλα έσωσε τα δύο πρώτα set points, όχι όμως και το 3ο στο 6-7, με τη Σάκκαρη να κατακτά τη διαδικασία και το σετ με 7-6(6) ύστερα από 71 λεπτά.