Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3: «Περίπατος» του δικέφαλου

Ήταν η έκτη νίκη στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου

Συνέχεια στη μεγάλη νίκη επί του Άρη έδωσε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία. Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο δικέφαλος επικράτησε με 3-0 της τοπικής ομάδας κι έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την ΑΕΚ η οποία παίζει αύριο με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Ήταν η έκτη νίκη στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που συνεχίζει την ανοδική της πορεία, σε αντίθεση με εκείνη του Σάββα Παντελίδη που έμεινε στην προτελευταία θέση με +2 από τον ουραγό Ιωνικό.

Ο Κοτάρσκι ήταν στο τέρμα για τον ΠΑΟΚ, με τετράδα στην άμυνα τους Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ, Ίνγκασον και Λύρατζη ενώ οι Ντάντας και Ντόουγκλας ξεκίνησαν στον άξονα. Κωνσταντέλιας και Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν στα άκρα, με τον Μουργκ πίσω από τον Ολιβέιρα.

Από την άλλη η Λαμία ξεκίνησε με τους: Γκαραβέλη, Σιμόν, Κορνέζο, Τζανετόπουλο, Βασιλαντωνόπουλο, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Βέργο.

Το τελείωσε από το ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το ματς και ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 13′ ο Νάρεϊ, που πέντε λεπτά νωρίτερα πέρασε στη θέση του τραυματία Μουργκ, έπιασε ένα σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στον Ολιβέιρα και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1, με το γκολ να χρεώνεται φυσικά στον Πορτογάλο φορ.

Ο Ντάντας είχε μία πολύ καλή στιγμή για το 0-2 στο 18′ και το έκανε στο 27′ με σουτ μετά από αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Στο 29′ ο Μπεχαράνο σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και στην κόντρα ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, με τον Νάρεϊ να αστοχεί ολομόναχος μετά από πάσα του Κωνσταντέλια.

Ένα ακόμη κόρνερ του Ντε Βινσέντι δεν αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι που έδιωξε σε κόρνερ ενώ στο 38′ ο Ολιβέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το τρίτο γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή. Πριν το ημίχρονο ο Γκαραβέλης αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Σαράνοφ.

Το… κερασάκι στην τούρτα

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ζίβκοβιτς από ασίστ του Λύρατζη να κάνει το 3-0 στο 59′, σε μία φάση που προήλθε από όμορφη ομαδική συνεργασία των φιλοξενούμενων. Στα επόμενα λεπτά ο Δικέφαλος έψαξε και τέταρτο γκολ, με το σκορ να μην αλλάζει και τον κόσμο του να στήνει πάρτι στις κερκίδες.

Λαμία (Παντελίδης): Γκαραβέλης (37′ Σαράνοφ), Σιμόν (46′ Γκοράνοφ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος (65′ Αντέτζο), Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ρόμανιτς (65′ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (60′ Μαρτίνεθ), Βέργος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (79′ Σάστρε), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (79′ Φ. Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (8′ Νάρεϊ), Κωνσταντέλιας (70′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (70′ Μπράντον).