La Liga: Τρίποντο ανακούφισης για τη Θέλτα απέναντι στην Αλαβές

Νίκησε 2-1

Η Θέλτα έφυγε με το τρίποντο της νίκης από το χιονισμένο «Mendizorroza», επικρατώντας με 2-1 της Αλαβές για την 15η αγωνιστική της La Liga, και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των γηπεδούχων.

Ο αγώνας

Η ομάδα της Βιτόριας ξεκίνησε καλύτερα και απείλησε πρώτη με σουτ του Πέρε Πονς στο 9′, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δύο λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Βάσκεθ τροφοδότησε τον Σάντι Μίνα κι αυτός με δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον Πατσέκο για το 0-1.

Ωστόσο, στο 21′ ήρθε η απάντηση για την Αλαβές, με τον Χοσέλου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να σημειωθεί κάποιο άλλο τέρμα, παρά τις δύο μεγάλες ευκαιρίες (36′, 39′) της Θέλτα.

Στην επανάληψη, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, η ομάδα του Κουντέτ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, καθώς στο 68′ κέρδισε πέναλτι, μετά από υπόδειξη σε χέρι του Αγκιρεκαμπίρια.

Ο Ιάγκο Άσπας ανέλαβε την εκτέλεση και παρόλο που έστειλε την μπάλα πάνω στον Πατσέκο, πήρε στην επαναφορά το ριμπάουντ και ξαναέβαλε μπροστά την ομάδα του. Στο 86′ η Αλαβές έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Γκουϊντέντι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Έτσι, η ομάδα του Βίγκο έμεινε για τέταρτο σερί ματς αήττητη και απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.