La Liga: Ισοπαλία «χρυσάφι» για τη Ράγιο Βαγιεκάνο μέσα στη Βαλένθια

Παραμένει σε τροχιά Ευρώπης

Η Ράγιο Βαγιεκάνο απέσπασε πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Βαλένθια για την 15η αγωνιστική της La Liga και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης, συνεχίζoντας την άκρως θετική της πορεία στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, οι «Νυχτερίδες» σημείωσαν την πρώτη τους ήττα μετά από τρία σερί θετικά αποτελέσματα και βρίσκονται στη 10η θέση.

Πώς εκτυλίχθηκε το ματς

Η Ράγιο μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα και να απείλησε στο δίλεπτο 13′-14′ με τα σουτ των Κομεσιάνα και Άλβαρο. αλλά η Βαλένθια ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολέρ. Ο ίδιος μάλιστα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου αλλά το σουτ επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ισοφάριση, με τον Σίλεσεν να βγάζει την προσπάθεια του Ίσι στο 47′, ενώ στο 58′ ο Έλντερ Κόστα έσωσε στη γραμμή το πλασέ του Άλβαρο. Στο 64′ πάντως η ομάδα του Iραόλα έφτασε στην ισοφάριση με τον Ίσι να παίρνει το ριμπάουντ από το πλασέ του Κατένα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δανός τερματοφύλακας.

Το σκορ διατηρήθηκε ως είχε μέχρι την λήξη του αγώνα παρά τις ευκαιρίες που είχαν εκατέρωθεν οι δύο ομάδες, με αποκορύφωμα το γκολ του Αντρέ Μάρτιν για την Ράγιο στο 89′, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Αλντερέτε, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Φουλκιέ, Γκιγιαμόν (88’ Κοϊντρεντί), Βας (82’ Μούσα), Έλντερ Κόστα (82’ Τσερίσεβ), Σολέρ, Ντούρο (88’ Μάρκκος Αντρέ), Γουέδες (62’ Μάξι Γκόμες)

ΡΑΓΙΟ: Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Σάβελιτς, Κατένα, Φραν Γκαρσία, Κομεσάνια, Όσκαρ Βαλεντίν (90+1’ Κέβιν Ροντρίγκες), Ουνάι Λόπεθ (59’ Πόθο), Άλβαρο Γκαρσία, Ίσι Παλαθόν (78’ Αντρέ Μάρτιν), Γκουαρντιόλα (78’ Μπεμπέ)