Kύπελλο Γαλλίας: Θρίαμβος της Νις επί της Μαρσέιγ

Ο Τζάστιν Κλάιφερτ «ζήλεψε» κάτι απ' τη δόξα και τη λάμψη του πατέρα του Πάτρικ και με δύο υπέροχα γκολ στο 29' και στο 49' «υπέγραψε» τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη της Νις επί της Μαρσέιγ

Ο Τζάστιν Κλάιφερτ «ζήλεψε» κάτι απ’ τη δόξα και τη λάμψη του πατέρα του Πάτρικ και με δύο υπέροχα γκολ στο 29′ και στο 49′ «υπέγραψε» τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη της Νις επί της Μαρσέιγ στο «ντέρμπι» της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γαλλίας, οδηγώντας την ομάδα της Νίκαιας στους «4» του θεσμού.

Η Μαρσέιγ πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το αυτογκόλ του Μπαρντ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη Νις, η οποία έφερε τα πάνω-κάτω πριν το ημίχρονο. Ο Γκουιρί στο 10′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 29′ ο Κλάιφερτ έδωσε προβάδισμα στη Νις. Ο ίδιος παίκτης στο 49′ έκανε το 3-1, για να «σφραγίσει» την ονειρεμένη πρόκριση της ομάδας του Κριστόφ Γκαλτιέ ο Ντελόρ στο 62′ (είχε και δύο ασίστ).

Νωρίτερα στο ντέρμπι των δύο ομάδων της Γ’ κατηγορίας που έφτασαν ως τα προημιτελικά, η Βερσάιγ συνεχίζει να ονειρεύεται, καθώς απέκλεισε εκτός έδρας την Μπερζεράκ στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 και προκρίθηκε στους «4». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14′ με τον Ντιαρασουμπά, όμως η αποβολή του Ιμπαγί στο 79′, έφερε όλη την Μπερζεράκ στα καρέ της μέχρι το γκολ της ισοφάρισης από τον Τρεζέν στο 89′.

Στη διαδικασία των πέναλτι όμως οι παίκτες της Βερσάιγ ήταν απόλυτα εύστοχοι (5 στα 5), την ώρα που το χαμένο πέναλτι του Μινγκουά (4ο στη σειρά) αποδείχθηκε… καταδικαστικό για την Μπερζεράκ. Η προημιτελική φάση του γαλλικού Κυπέλλου ολοκληρώνεται την Πέμπτη (10/02) με τον αγώνα Ναντ-Μπαστιά (22:00)