Κύπελλο Ελλάδας: Καταιγιστική η ΑΕΚ απέναντι στην Κηφισιά (4-0)

Έκανε το μεγάλο βήμα της πρόκρισης

Η Ένωση ζορίστηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Κηφισιά, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστική και με τέσσερα γκολ (4-0) έκλεισε ουσιαστικά από τώρα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τρεις ασίστ για τους «κιτρινόμαυρους» ο Γέβτιτς ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Λιβάι Γκαρσία, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να στρέφει πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, όποτε κι αν γίνει αυτό.

Ο Αργύρης Γιαννίκης διατήρησε το 4-2-3-1 αλλά άλλαξε όλη την ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι στα Γιάννενα. Έτσι επανήλθε ο Τσιντώτας κάτω από τα δοκάρια ενώ τετράδα στην άμυνα ήταν οι Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας και Χατζισαφί. Σάκχοφ και Λε Ταλέκ ήταν στα χαφ, με τον Γκαρσία δεξιά, τον Τάνκοβιτς αριστερά και τον Γέβτιτς πίσω από τον Ανσαριφάρντ.

Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Κούστας επέλεξε τους Μιχελής, Σμπώκο, Σωτηράκο, Αρτυματά, Παυλάκη, Οικονομίδη, Πρίτσα, Καλλέργη, Παπασάββα, Τεττέι και Γιαννιτσάνη.

Στο μισό γήπεδο η ΑΕΚ, αλλά χωρίς ουσία

Με κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών τον Καρίμ Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει ένα γκολ νωρίς, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Ιρανός νικήθηκε στο 7’ από τον Μιχελή σε κοντινό πλασέ από το ύψος του πέναλτι ενώ δεν κατάφερε ούτε στο 19’ να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις εντός περιοχής. Ένα φάουλ του Γέβτιτς από εξαιρετική θέση τρία λεπτά νωρίτερα σταμάτησε στο τείχος ενώ στο 13’ μία σέντρα του Ρότα, πήρε περίεργη τροχιά και σταμάτησε στο δοκάρι της Κηφισιάς.

Η Ένωση συνέχισε την πίεσή της, με τους ποδοσφαιριστές της να δοκιμάζουν συχνά-πυκνά τα πόδια τους και έξω από την περιοχή, όπως ο Σάκχοφ στο 22’, αλλά ο Μιχελής με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, Τάνκοβιτς και Γέβτιτς είχαν κάποια καλά σουτ χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα, με την Κηφισιά να βγάζει το πρώτο 45λεπτο παίρνοντας αυτό που ήθελε.

«Έβρεξε» γκολ στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, μόνο που αυτή τη φορά κατάφερε να βρει δίχτυα. Από εκτέλεση φάουλ του Γέβτιτς στο 52′ ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά νίκησε τον Μιχελή κι έκανε το 1-0 για την Ένωση. Το όποιο άγχος έφυγε πια από τους «κιτρινόμαυρους που πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Ανσαριφάρντ πάτησε για τον Σβάρνα που είχε προωθηθεί, εκείνος πήρε και μία κόντρα και από κοντά πλάσαρε τον Μιχελή για το 2-0.

Στο 63′ ο Γκαρσία αντικαταστάθηκε με πρόβλημα μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Παπασάββα, αλλά η ΑΕΚ δεν έριξε ρυθμό. Στο 69′ από νέα ασίστ του Γέβτιτς ο Τάνκοβιτς με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0 και στο 73′ ήρθε και το 4-0 με ωραίο διαγώνιο σουτ του Χατζισαφί. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ κυνήγησε και πέμπτο γκολ χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει ξανά δίχτυα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Ρότα, Λε Ταλέκ (71′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Γέβτιτς (80′ Μοχαμαντί), Τάνκοβιτς (71′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (64′ Αμραμπατ), Ανσαριφάρντ (80′ Κοσίδης)

Κηφισιά: Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61′ Τζέλη), Πρίτσας (46′ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61′ Κρητικός), Παπασάββας (82′ Παπαγγελής), Τεττέι (72′ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης