Κατάρ 2022: «Βόμβα» μεγατόνων στο Παλέρμο – Αποκλείστηκε η Ιταλία

Η Βόρεια Μακεδονία έκανε την τεράστια έκπληξη, καθώς με γκολ του Τραϊκόφσκι στο 92’ επικράτησε στο Παλέρμο με 1-0 και πέταξε εκτός τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου την Ιταλία

Αδιανόητο κάζο για την Ιταλία και αποκλεισμός των πρωταθλητών Ευρώπης από το Παγκόσμιο Κύπελλο!  Η Βόρεια Μακεδονία γκολ του Τραικόφσκι στο 90+2’ επικράτησε στο Παλέρμο με 1-0 και πέταξε εκτός τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της «Σκουάντρα Ατζούρα».

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, που πριν από λίγους μήνες κατέκτησε το Euro, ηττήθηκε εντός έδρας από την Βόρεια Μακεδονία και ο έμπειρος τεχνικός μαζί με τους παίκτες του θα δουν το Μουντιάλ του Κατάρ από την τηλεόραση! Αντίθετα, η ομάδα του Μπλάγογια Μιλέφσκι έριξε… βόμβα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο και προκρίθηκε στον τελικό των μπαράζ, όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία, που κέρδισε την Τουρκία με 3-1.

Το όνειρο της συμμετοχής στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου παραμένει ζωντανό για τη Βόρεια Μακεδονία που πηγαίνει στην Πορτογαλία (29/3) για να πετύχει ένα… ακόμα θαύμα απέναντι στην παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον αέρα του φαβορί και στο 3ο λεπτό απείλησαν με τον Εμερσον, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ντιμιτριέφσκι. Τρία λεπτά αργότερα Μουσλίου έσωσε μετά από σουτ του Μπεράρντι, ενώ στο 10’ ο κεντρικός αμυντικός της Βόρειας Μακεδονίας βρέθηκε και πάλι στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και έκοψε το σουτ που έκανε ο Φλορέντσι.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μπεράρντι βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά ο Ντιμιτριέφσκι του είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… αιφνιδιάσουν τους Ιταλούς, με τον Τραϊκόβσκι, αλλά ο Ντουναρούμα απέκρουσε το σουτ που έκανε ο 29χρονος επιθετικός.

Το πρώτο 25άλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με την Βόρεια Μακεδονία να κλείνει τους χώρους προς την εστία του Ντιμιτριέφσκι και τους Ιταλούς να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 73’ κατάφεραν για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι να φανούν απειλητικοί στην επανάληψη, με την κεφαλιά του Μαντσίνι όμως να φεύγει άουτ.

Εξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ραζπαντόρι, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ντοναρούμα. Στο 85’ ο Πελεγκρίνι δοκίμασε το πόδι του, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί στο 0-0 και θα οδηγηθεί στην παράταση, αλλά ο Τραϊκόφσκι είχε διαφορετική άποψη.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο 29χρονος επιθετικός με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Ντοναρούμα για το 1-0, βάζοντας την υπογραφή του σε ένα από τα μεγαλύτερα «μπαμ» του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Μπλάγογια Μιλέφσκι και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν μια τεράστια πρόκριση στον τελικό των μπαράζ.

Ιταλία: Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Μαντσίνι (90’ Κιελίνι), Μπαζτόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (77’ Τονάλι), Ζορζίνιο, Βεράτι, Μπεράρντι (90’ Ζοάο Πέδρο), Ινσίνιε (64’ Ραζπαντόρι), Ιμόμπιλε (77’ Πελεγκρίνι)

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμτριέβσκι, Αλιόσκι, Μουσλίου, Βελκόβσκι (85’ Ριστέβσκι), Σ.Ριστόβσκι, Αντέμι (58’ Ασκόβσκι), Τσουρλίνοβ, Μπάρντι, Νικόλοβ (58’ Σπιρόβσκι), Τραϊκόβσκι, Ριστόβσκι (71’ Μιόβσκι)