Ιστιοπλοΐα: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Κυφίδης – Κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια

«Είμαι πολύ χαρούμενος, διότι έκανα μια μεγάλη προσπάθεια και στο τέλος δικαιώθηκα», δήλωσε αρχικά ο πρωταθλητής

Ο 18χρονος αθλητής του Ν.Ο. Βουλιαγμένης τερμάτισε πρώτος και στην κατηγορία των ανδρών και στην κατηγορία U21, στην ιστιοπλοΐα.

Συνολικά έτρεξαν 71 σκάφη, με τον Έλληνα ιστιοπλόο να πραγματοποιεί εντυπωσιακές εμφανίσεις. Στις 11 ιστιοδρομίες του προγράμματος οι θέσεις του ήταν 2, 1, 17 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 3, 7 (την αφαίρεσε ως δεύτερη χειρότερη), 5, 3, 4, 3, 3, 3. Έτσι, με 27 βαθμούς ποινής ο Κυφίδης ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, με δεύτερο τον Ιταλό Μ. Σεζάνα (28β.) και τρίτο τον Ιρλανδό Ρ. Ράιτ (37β.).

«Είμαι πολύ χαρούμενος, διότι έκανα μια μεγάλη προσπάθεια και στο τέλος δικαιώθηκα», δήλωσε αρχικά ο Κυφίδης και συμπλήρωσε: «Ήταν ένας σπουδαίος αγώνας. Πολύ ανταγωνιστικός. Ο καιρός ήταν περίεργος κι αυτό δυσκόλεψε όλους τους ιστιοπλόους. Ήμουν πολύ καλά προετοιμασμένος και ξεκίνησα με στόχο τη διάκριση. Τα μετάλλια τα αφιερώνω στον όμιλό μου, τον προπονητή μου Βαγγέλη Χειμώνα, στους γονείς μου και φυσικά σε όσους με στηρίζουν».

Επίσης, θετική παρουσία είχε ο Λάμπρος-Νικόλας Γαρμπής, ο οποίος τερμάτισε 17ος με 172β. κι ο Παναγιώτης Βέκκος, που κατέλαβε την 19η θέση με 176β. Ο Αντώνης Κόνδης ήταν 40ος με 292 βαθμούς.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών και στον αργυρό στολίσκο των 56 σκαφών, η Ευαγγελία Καραγεώργου ήταν 15η με 200β., η Αργυρώ Κουραβέλου 31η με 263β. και η Βαρβάρα Πόρτολου 43η με 302 βαθμούς.

Στην Ιταλία έγινε και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας ILCA 7. Στον χρυσό στολίσκο των 62 σκαφών και μετά από 10 κούρσες, ο Αντώνης Μπουγιούρης τερμάτισε 46ος με 228 βαθμούς και ο Γιώργος Παπαδάκος 47ος με 229 βαθμούς. Στον αργυρό στολίσκο των επίσης 62 σκαφών, ο Δημήτρης Παπαδημητρίου κατέλαβε την 5η θέση με 136β, ο Παναγιώτης Σπανός την 42η με 269β. και ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης την 56η με 365 βαθμούς. Στον χάλκινο στολίσκο ο Λουκιανός Ζαμίτ πήρε την 11η θέση με 167 βαθμούς σε σύνολο 62 σκαφών.