Η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 5-0 τη Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη

Μετά την ήττα (0-1) στην πρεμιέρα της φετινής Premier League από την Τότεναμ

«Άστραψε και βρόντηξε» η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι μετά την ήττα (0-1) στην πρεμιέρα της φετινής Premier League από την Τότεναμ και τα… σπασμένα πλήρωσε η Νόριτς, την οποία οι πολίτες συνέτριψαν 5-0 στο «Έτιχαντ», για τη 2η ημέρα.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 7΄ με αυτογκόλ του (τερματοφύλακα) Τιμ Κρουλ, ενώ το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 22΄, όταν ο Τζακ Γκρίλις πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Σίτι στο εντός έδρας ντεμπούτο του.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα της Νόριτς και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μπαλί Μούμπα, ενώ ο Χρήστος Τζόλης ήταν στην αποστολή των «καναρινιών», αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για το αγγλικό πρωτάθλημα, επιβληθείσα με 2-0 της Μπέρνλι στο «Άνφιλντ». Το σκορ για τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε στο 18΄ ο Ντιόγκο Ζότα με κεφαλιά, από «συστημένη» σέντρα του Κώστα Τσιμίκα.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν ασφαλιστική δικλείδα διπλασιάζοντας στο 69΄ με τον Σαντιό Μανέ. Ο Τσιμίκας ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα της Λίβερπουλ και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2΄) από τον Τζο Γκόμεζ.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Άστον Βίλα που επιβλήθηκε 2-0 της Νιούκαστλ στο Μπέρμιγχαμ, με τον Ντάνι Ινγκς να «ανοίγει το σκορ» για τους «χωριάτες» με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι.

Λιντς και Έβερτον, τέλος, αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι «τόφις» πήραν δις το προβάδισμα στο σκορ, αλλά τα «παγώνια» απάντησαν ισάριθμες φορές και πανηγύρισαν τον πρώτο βαθμό τους για φέτος.

Αναλυτικά:

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0 (18΄ Ζότα, 69΄ Μανέ)
Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0 (45+3΄ Ινγκς, 62΄ πεν. Ελ Γκαζί)
Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0
Λιντς-Έβερτον 2-2 (41΄ Κλιχ, 72΄ Ραφίνια – 30΄ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50΄ Γκρέι)
Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0 (7΄ αυτ. Κρουλ, 22΄ Γκρίλις, 64΄ Λαπόρτ, 71΄ Στέρλινγκ, 84΄ Μαχρέζ)