Η Λεβερκούζεν διέλυσε τη Σάλκε στο ντεμπούτο του Τσάμπι Αλόνσο (4-0)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε τη Σάλκε με σκορ 4-0, ενώ ο Ενκουνκού έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τη Λειψία κόντρα στη Μάιντζ. Όλα τα αποτελέσματα.

Πρεμιέρα για την 9η αγωνιστική στην Bundesliga με τέσσερα παιχνίδια τα οποία επεφύλασσαν πολλά γκολ και φάσεις. Με νίκες προχώρησαν Λεβερκούζεν και Μπόχουμ, ενώ Βόλφσμπουργκ και Λειψία άφησαν δύο βαθμούς απέναντι σε Άουγκσμπουργκ και Μάιντζ, αντίστοιχα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στη Σάλκε την οποία και διέλυσε με σκορ 4-0 εντός έδρας στο ντεμπούτο του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ των Ντιαμπί και Φριμπόνγκ. Στο 53′ ο Φριμπόνγκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παουλίνιο στο 90′.

Η Λειψία γλίτωσε στο φινάλε του αγώνα απέναντι στη Μάιντζ με τον Ενκουνκού να σημειώνει το γκολ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης και να κάνει το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να προηγηθούν με τον Ίνγκβαρτσεν λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Άουγκοσμπουργκ και Βόλγφσμπουργκ άφησαν από έναν βαθμό μένοντας στο 1-1. Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στο 27′ με τον Γκέρχαντ, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το ματς στα ίσα με δράστη τον Γκάμι στο 55′.

Τέλος, η Μπόχουμ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση πέρασε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικρατώντας με σκορ 3-0. Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χόφμαν στο 71′, ο Εντικά με αυτογκόλ έκανε το 2-0 στο 87′ και το τελικό 3-0 πραγματοποίησε ο Φόρστερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.