Γκολ και θέαμα από τα γήπεδα ποδοσφαίρου (Βίντεο)

Η Μπρέντφορντ υποχρέωσε τη Μάντσεστερ Σίτι στην πρώτη εντός έδρας εφετινή της ήττα, με 2-1, ενώ η Λίβερπουλ συνέχισε με νίκη, 3-1 επί της Σαουθάμπτον. Νίκη ανάσα για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας. Στην Ιταλία η Νάπολη κατάφερε πρώτη φορά 11 διαδοχικές νίκες, χάρη στο 3-2 επί της Ουντινέζε

Στην Αγγλία η τελευταία στροφή της Premier League πριν τη διακοπή λόγω Mundial έφερε πρόωρη «βαρυχειμωνιά» στη Σίτι.

Η Μπρέντφορντ με το γκολ του Τόνεϊ στο 17′ προηγήθηκε 1- 0 στο Μάντσεστερ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φιλ Φόντεν πέτυχε καταπληκτικό γκολ και 1-1 για την ομάδα του Γκουαρντιόλα, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τις σημαντικές φάσεις και στο όγδοο λεπτό του επιπλέον χρόνου λόγω του τραυματισμού του Λαπόρτ, χτύπησαν δεύτερη φορά και πάλι με τον Τόνεϊ. Νίκη 2-1 για την Μπρέντφορντ ευκαιρία για την πρωτοπόρο Αρσεναλ με νίκη απόψε επί της Γουλβς να αποσπαστεί πέντε βαθμούς από τη Σίτι.

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ έβαλε γκολ στη Σαουθάμπτον με τον Φιρμίνο στο 6′, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με πανομοιότυπο τρόπο και σκόρερ τον Άνταμς στο 9′. Στο 21ο λεπτό ο Νούνιες πήρε εξαιρετική πάσα από τον Ελιοτ 2-1 η Λίβερπουλ και 3-1 τελικό σκορ πάλι με γκολ του Ουρουγουανού στο 43΄προς ανακούφιση του τιμωρημένου από το ματς με τη Σίτι, Κλοπ.

Στο Νότιγχαμ βαθμολογική ανάσα για τη Φόρεστ. Νίκησε 1- 0 την Κρίσταλ Πάλας με το γκολ του Γκιμπς Γουάιτ μετά το σουτ του Τζόνσον στο 54ο λεπτό.

Στην Ιταλία 11η διαδοχική νίκη στο πρωταθλημα για την προελαύνουσα Νάπολι. Στο ματς με την Ουντινέζε ο Όσιμεν πανηγύρισε το ένατο προσωπικό γκολ στη SERIE A 1- 0 στο 15′ ο Ζιελίσκι ζευγάρωσε τα γκολ της γηπεδούχου στο ημίωρο 2- 0 σκορ ημιχρόνου και ο Ελμάς διεύρυνε το σκορ στο 58′ 3-0 η Νάπολι. Η Ουντινέζε αρκέστηκε στη μείωση του σκορ πρώτα με τον Νεστορόβσκι στο 79΄και στη συνέχεια με τον Σάμαρτζιτς στο 82′. Νίκη 3-2 για το σύνολο του Σπαλέτι.