Γκολ και θέαμα από τα γήπεδα ποδοσφαίρου (Βίντεο)

Εκτός συνόρων η Άρσεναλ συνεχίζει την κούρσα τίτλου νικώντας στην έδρα της Γουλβς, ενώ τετράδα στην Αγγλία βλέπει πλέον η Νιούκαστλ, με το 1-0 επί της Τσέλσι. Εύκολο τρίποντο για Μπάγερν στη Γερμανία, ενώ η Ίντερ κέρδισε την Αταλάντα στο ντέρμπι του καμπιονάτο

Στην Αγγλία η Άρσεναλ αξιοποίησε στο έπακρο την ήττα της Σίτι απο την Μπρέντφορντ. Με πρωταγωνιστή τον Έντεγκαρντ νίκησε 2 – 0 στο γήπεδο της Γουλβς. Ο Νορβηγός μέσος με τα γκολ στο 54ο και στο 75ο λεπτό χάρισε στους Λονδρέζους την 12η νίκη τους στην Premier League και απόσταση πέντε βαθμών από την ομάδα του Μάντσεστερ.

Η Νιουκάστλ με τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω Mundial φιγουράρει στην τρίτη θέση της κατάταξης, καθώς με σκόρερ τον Γουίλοκ στο 67′ νίκησε 1-0 την Τσέλσι και την έστειλε οκτώ βαθμούς κάτω από την πρώτη τετράδα.

Στη Γερμανία η Μπάγερν εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και υπερηφανεύεται για τον Τζαμάλ Μουσιάλα. Ο 19χρονος επιθετικός έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής των Βαυαρών με 100 συμμετοχές και ήταν ο δημιουργός τόσο του 1-0 απο τον Γκνάμπρι στο 38΄, όσο και του τελικού 2 – 0 στο γήπεδο της Σάλκε με το γκολ του Τσόυπο Μοτίνγκ στο 52΄ λεπτό. 34 βαθμοί για την πρωτοπόρο της Μπουντεσλίγκα.

Στην Ιταλία η Ίντερ έδειξε χαρακτήρα στο ντέρμπι με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο. Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το πέναλτι του Λούκμαν στο 25΄, ο Τζέκο ήταν αποτελεσματικός αρχικά στο 36΄ για το 1-1 και στη συνέχεια όταν οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ, 2-1 ο Βόσνιος στο 56ο λεπτό. Το αυτογκόλ του Παλομίνο στο 61′ διεύρυνε το πλεονέκτημα της Ίντερ, ενώ ο ίδιος παίκτης μείωσε στο τελικό 3-2 για την Αταλάντα. Δέκατη νίκη για την Ιντερ στη SERIE A.