Γιουβέντους – Τσέλσι 1-0 «διά… ποδός» Κιέζα

Ο Ιταλός άσος με το… καλημέρα του δευτέρου ημίχρονου σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση των δυο ομάδων

Η Τσέλσι ήταν ανώτερη, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Γιουβέντους είχε τις ευκαιρίες και τον… Κιέζα. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επικράτησε με 1-0 της Πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Τορίνο στο ντέρμπι του ομίλου και πήρε το προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτη θέσης.

Ο Ιταλός άσος με το… καλημέρα του δευτέρου ημίχρονου σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση των δυο ομάδων, με τους Μπανκονιέρι να βρίσκουν σιγά-σιγά τον καλό ευατό τους, μετά την κακή εκκίνηση που έκανε στην σεζόν. Από την άλλη, οι Μπλε, μετά την ήττα κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι, παρουσιάστηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αγνώριστοι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άχρωμο. Η Τσέλσι πίεζε ψηλά, είχε την κατοχή, αλλά η Γιουβέντους είχε την μεγαλύτερη ευκαρία, με τον Κιέζα. Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός έκλεψε στο χώρο του κέντρο, έκανε την κούρσα από τα δεξιά, επιχείρησε και το σουτ, το οποίο «έγλειψε» το δοκάρι του Μεντί.

Ότι δεν κατάφερε στο 16΄, το σημείωσε στα πρώτα δέκα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.Ο Μπερναντέσκι έκανε την κάθετη πάσα στον Κιέζα και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τσέλσι για το 1-0.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι πίεσε χωρίς αποτέλεσμα. Η Γιουβέντους περίμενε στο δικό της μισό, και περίμενε την κόντρα για να χτυπήσει. Σε μία τέτοια αντεπίθεση, ο Μπερνάντεσκι θα μπορούσε να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει το παιχνίδι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Τσέλσι έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τους Λουκάκου και Χαβέρτς, αλλά αμφότεροι αστόχησαν από εξαιρετικό σημείο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Σάντρο, Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (83’ Κιελίνι), Ραμπιό (77’ ΜακΚένι), Μπερναρντέσκι (66’ Κουλουσέβσκι), Κιέζα (77’ Κεν).

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα (62’ Τσαλομπά), Ρίντιγκερ, Αλόνσο (46’ Τσίλγουελ), Κρίστενσεν (75’ Μπαρκλεϊ), Τιάγκο Σίλβα, Ζορζίνιο (62’ Λόφτους Τσικ), Κόβατσιτς, Χάβερτς, Ζιγές (62’ Χάντσον Οντόι), Λουκάκου