Ευρωλίγκα: Δεν μπήκε ποτέ στο τέταρτο δεκάλεπτο και δέχθηκε βαριά ήττα στην Πόλη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις τρεις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και μοιραία γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 88-69 για τη 10η αγωνιστική της EuroLeague, μένοντας χωρίς νίκη μετά από τέσσερις εκτός έδρας αγώνες

Μπλακ άουτ και συντριβή. Ο Ολυμπιακός πάλεψε για τρία δεκάλεπτο απέναντι στην Εφές, αλλά στην τέταρτη περίοδο τα… έσπασε στην επίθεση και ηττήθηκε με 88-69, για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ερυθρόλευκοι από το 68-66, με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, μέχρι την κόρνα της λήξης, πέτυχαν μόλις τρεις πόντους. Ένα καλάθι από τον Σάσα Βεζένκοφ και μία βολή από τον Μουσταφά Φαλ, ενώ στην άμυνα δέχθηκαν 20 πόντους.

Οι Πειραιώτες τα «έσπασαν», με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μένει επτά λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Αλεξάντερ Βεζένκοφ να… σπάει το ρόδι με φόλοου, 2:59 πριν το τέλος. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει μόλις μία βολή, με τον Μουσταφά Φαλ, 04:09 πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες είχαν 0/6 τρίποντα και 1/6 δίποντα. Τραγικά ποσοστά, που έφεραν τη συντριβή.

Ο Ολυμπιακός αδίκησε τον εαυτό του, καθώς στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τους Ερυθρόλευκους, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο να παθαίνουν «μπλακ άουτ» και να χάνουν με 88-69.

Από την άλλη, η Εφές ήταν εξαιρετική στην επίθεση, με τους Τούρκους να πετυχαίνουν 20 πόντους και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ολυμπιακού, έφτασαν στην δεύτερη σερί και τέταρτη συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση, ενώ οι Ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 6-4. Οι Πειραιώτες πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, για την 11η αγωνιστική της Euroleague.