Europa League: Βήμα πρόκρισης στην Ισπανία για την Άιντραχτ

Η… ψυχωμένη Άιντραχτ «άλωσε» το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», επικράτησε της Μπέτις με 2-1 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League

Άιντραχτ από «ατσάλι»! Η Μπέτις έκανε το παιχνίδι της, είχε τις μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο η Άιντραχτ είχε την ουσία και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου της.

Οι «αετοί» έκαναν μεγάλο παιχνίδι μέσα στη Σεβίλλη, επικράτησαν με 2-1 της ισπανικής ομάδας και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Europa League εν όψει και της ρεβάνς της άλλης εβδομάδας στη Φρανκφούρτη.

Η Μπέτις ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο της μπάλας από νωρίς, έχοντας μερικές σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, με κύρια πηγή κινδύνου τον Φεκίρ ο οποίος είχε αναλάβει τον ρόλο του οργανωτή.

Κι όμως, το γκολ ήρθε από την Άιντραχτ, εντελώς κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Σκόρερ ο Φίλιπ Κόστιτς στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σέρβος έκανε σέντρα-σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του Μπράβο για το 1-0!

Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν καλύτεροι και τελικά δικαιώθηκαν στο 30ο λεπτό. Ο Φεκίρ πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκοψε άψογα προς τα μέσα και με ένα φοβερό πλασέ έκανε το 1-1 και έφερε ξανά σε ισορροπία τις δύο ομάδες.

Μόλις δύο λεπτά κράτησε ωστόσο η χαρά των Ισπανών. Καθώς στην αμέσως επόμενη φάση οι «αετοί» πήραν ξανά το προβάδισμα. Ο Λίντσρομ έκανε… πλάκα στην άμυνα της Μπέτις, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Καμάντα και εκείνος σε κενή εστία έκανε το 2-1 στο 32ο λεπτό.

Μάλιστα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Άιντραχτ είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-1, ωστόσο ο Μπορέ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από το σημείο του πέναλτι στο 52ο λεπτό.

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν τις ευκαιρίες, πίεσαν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Κέβιν Τραπ φώναξε «παρών» όσες φορές χρειάστηκε και η Άιντραχτ κατάφερε να κρατήσει το 2-1 μέχρι το τελικό σφύριγμα, πηγαίνοντας στη Γερμανία με ένα μεγάλο προβάδισμα, για την πρόκριση στους «8» του Europa League.