Euroleague: «Βαριά» ήττα στο Βερολίνο για τον Ολυμπιακό

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο, ηττήθηκε από την Αλμπα με 90-75

Ήττα – πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο. Οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και ηττήθηκαν από την Αλμπα με 90-75 για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και χρειάστηκε να σπαταλήσει 10 κατοχές, πριν πετύχει το πρώτο του καλάθι, με τον Μουσταφά Φαλ να μειώνει σε 5-2. Η γερμανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Πειραιωτών και προηγήθηκε με 9-4 και 11-6, αλλά οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με τρεις πόντους του Ουόκαπ και δύο από τον Φαλ ισοφάρισαν σε 11-11.

Λίγο αργότερα μάλιστα ο Βεζένκοφ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό (11-14), με τον Μπλατ, όμως, να απαντάει αμέσως και για το 14-14. Οι Πειραιώτες με μια βολή από τον Μάρτιν και ένα καλάθι από τον Βεζένκοφ έκαναν το 17-14, με τον Κουμάντζε να διαμορφώνει το 17-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ, με τον Μάρτιν να κάνει το 21-18 και τον Πρίντεζη λίγο αργότερα το 26-24. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-26 με τον Λο, με τον Σλούκα να δίνει ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (24-28).

Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες, ωστόσο, έπαθαν μπλακ – άουτ, με την Αλμπα να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους με τον Λο και να περνάει μπροστά με 29-28. Ο Σμιθ με νέο τρίποντο έκανε το 32-28 και στη συνέχεια ο Τίμαν το 34-28, με τους Γερμανούς να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (37-30).

Κακή άμυνα και ήττα…

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και με 6-0 σερί από τους Ντόρσεϊ, Παπανικολάου και Βεζένκοφ μείωσαν στον πόντο (37-36), ενώ λίγο αργότερα με καλάθι του Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο με 40-39.

Η Αλμπα, ωστόσο, αντέδρασε και με πέντε πόντους από τους Κουμάντζε και Λο βρέθηκε στο +4 (44-40) και στη συνέχεια στο +6 (50-44). Ο Βεζένκοφ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε στους 4 (50-46), αλλά η Αλμπα δεν πτοήθηκε και με δίποντο του Ντα Σίλβα και τρίποντο από τον Σνάιντερ προηγήθηκε με 9 πόντους (55-46).

Οι Πειραιώτες με δύο βολές από τον Φαλ και μία από τον Βεζένκοφ μείωσαν σε 55-49, αλλά ο Μπλατ με 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους 8 (57-49). Ο Βεζένκοφ με καλάθι από το ύψος των βολών έριξε τη διαφορά στους 6, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έβρισκε εύκολα πόντους στην επίθεση, αλλά στην άμυνα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, με τους Γερμανούς να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο.

Το 57-51 έγινε 65-57 και λίγο αργότερα 68-59. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 4 (68-64), αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Η Αλμπα ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 7 (73-66) και στη συνέχεια στους 12 (78-66). Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, με τον Λο να κάνει το 82-68 και στη συνέχεια να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 17 (85-68). Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 85-73, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν κλειδώσει τη νίκη και με 90-75 πήραν το ροζ φύλλο.