Euroleague: Συνεχίζει αήττητη η Μπασκόνια

Στο 3-0 διεύρυνε η Μπασκόνια το αήττητο της στην εφετινή Euroleague

Στο 3-0 διεύρυνε η Μπασκόνια το αήττητο της στην εφετινή Euroleague. Οι Βάσκοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους με το τελικό 92-75, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που παραμένει χωρίς νίκη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση (0-3).

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν περιόρισαν στους 28 πόντους τους Σέρβους, ήταν το «κλειδί» της επιτυχίας, αλλά και της ανατροπής για τους Βάσκους, οι οποίοι μέχρι το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου ακολουθούσαν στο σκορ (23-24 στο 10΄, 42-47 στο 20΄). «Σύμμαχος» τους στην κυριαρχία της επανάληψης η ευστοχία από τα 6.75, σουτάροντας με 52.8% (19/36 τρίποντα).

Κορυφαίος των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 30 πόντους, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα των 15 λαθών ξεχώρησε ο Λούκα Μίτροβιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75