Euroleague: Σάρωσε τη Μπάγερν στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε την Μπάγερν Μονάχου, διαλύοντάς την με 83-60 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague

Σαρωτικός, απολαυστικός, κυριαρχικός! Ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στην Μπάγερν Μονάχου, διαλύοντάς την με 83-60 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague και έκανε το 8Χ8 στο ΣΕΦ.

Σαρωτικός!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο και μπόρεσε με το… καλημέρα να αφήσει χιλιόμετρα πίσω του την Μπάγερν. Στο 4΄ προηγήθηκε με 10-0, αναγκάζοντας τους Βαυαρούς να σουτάρουν με 0-5 σουτ και να υποπίπτουν σε 4 λάθη. Το πρώτο καλάθι ήρθε με τρίποντο του Γιάραμαζ και μετά από 6 άστοχα σουτ, με την περίοδο να κλείνει στο 26-10, με τον Χασάν Μάρτιν να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και με έξι σερί πόντους να δίνει στους ερυθρόλευκους τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 11-13 σουτ και 0-4 τρίποντα, ενώ αυτοί του Τρινκιέρι 1-2 δίποντα, 2-6 τρίποντα και 6 λάθη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει συνεχώς διψήφια και τον Ολυμπιακό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα, εκεί όπου η Μπάγερν έδειχνε εγκλωβισμένη. Με δύο καλάθια του Φαλ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21 πόντους, αλλά δεν σταμάτησε εκεί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +25 (49-24). Τρομερό ποσοστό στα δίποντα με 11-13 (83.3%), ενώ την ίδια στιγμή δεν είχε βρει ούτε μια φορά στόχο από τα 6.75 (0-6).

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60