Euroleague: Ο Μπάλντγουιν «εκτέλεσε» την Εφές

Η Μπασκόνια ήταν... πολυβόλο στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Γουέιντ Μπάλντγουιν (20π.), «γύρισε» το ματς με την Αναντολού Εφές, επικράτησε με 87-74 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής

Η Μπασκόνια ήταν… πολυβόλο στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Γουέιντ Μπάλντγουιν (20π.), «γύρισε» το ματς με την Αναντολού Εφές, επικράτησε με 87-74 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της Euroleague κι έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών της. Στο 8-19 οι Βάσκοι, που δεν έχουν ελπίδες για να προλάβουν το… τρένο της οκτάδας, στο 14-13 πλέον οι Τούρκοι που μπαίνουν σε… μπελάδες όσον αφορά ακόμη και την παρουσία τους στους «8».

Η Μπασκόνια έδειξε απ’ την αρχή πως θα είναι σκληρό «καρύδι» και παρά την απίστευτη ευστοχία του Σέιν Λάρκιν που ξεκίνησε με 5/5 έξω από τα 6,75μ., έβρισκε διαρκώς λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (22-24).

Στη δεύτερη περίοδο ο Μίτσιτς μπήκε στην «εξίσωση» της επίθεσης της τουρκικής ομάδας κι έδωσε την ευκαιρία στην Αναντολού να «χτίσει» μία μικρή διαφορά, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +7 (36-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Βάσκοι μπήκαν στο γήπεδο κι άρχισαν να βγάζουν… φωτιές στην επίθεση. Ο Μπάλντουιν πήρε πάνω του μεγάλο μέρος των επιθέσεων της Μπασκόνια και τις ολοκλήρωσε σωστά, οι Φοντέκιο, Κοστέλο και Γκιεντράιτις άρχισαν να σκοράρουν από παντού και οι γηπεδούχοι έφεραν τα… πάνω-κάτω.

Στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια συνέχισε να ξεδιπλώνει όλες τις επιθετικές αρετές της, την ώρα που ο Λάρκιν είχε πλέον «σιγήσει» κι ο Μίτσιτς δεν μπορούσε να σηκώσει μόνος του όλο το βάρος. Η διαφορά άρχισε να παίρνει την… ανιούσα και οι Βάσκοι έκλεισαν το ματς στο +13 (87-74), πανηγυρίζοντας μετά από καιρό ένα ροζ φύλλο αγώνος.

Σούπερ εμφάνιση από τον Μπάλντγουιν που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και τρομερά ποσοστά, με τους Ράιστε (11π.), Φοντέκιο (15π.), Κοστέλο (10π.), Γκιεντράιτις (10π.) να πιάνουν διψήφια νούμερα. Πάλευε μόνος του ως το τέλος ο Μίτσιτς (23π.), ενώ ο Λάρκιν (21π.) όσο εντυπωσιακά ξεκίνησε, άλλο τόσο τα… έσπασε στο δεύτερο ημίχρονο…

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-43, 62-58, 87-74

Διαιτητές: Πουκλ, Πατέρνικο, Μπάλακ.