Euroleague: Νίκη τετράδας με Μιλάνο ο Ολυμπιακός

Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα, και τους Βεζένκοβ – ΜακΚίσικ να κάνουν πάρτι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 67-58 της Αρμάνι και εδραιώθηκε στην τετράδα

Με φόρα από το Κύπελλο, «πάτησε» και την Αρμάνι ο Ολυμπιακός! Έχοντας σε μεγάλη βραδιά του Σάσα Βεζένκοβ και Σακίλ ΜακΚίσικ οι Πειραιώτες επικράτησαν με 67-58 της Αρμάνι (δεύτερη φορά φέτος) στο ΣΕΦ και ανέβηκαν στο 15-9. Στο 17-8 έπεσαν οι Ιταλοί που παραμένουν στην τρίτη θέση ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ακολουθούν στην τέταρτη.

Ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ενώ 16 πόντους είχε και ο Σλούκας που το πήρε πάνω του στο φινάλε. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο εξαιρετικ΄ς ΜακΚίσικ που έδινε λύσεις όταν η ομάδα του φαινόταν μπλοκαρισμένη επιθετικά. Για την Αρμάνι, ο Μήτογλου που επέστρεψε στη δράση μετά από τρεις μήνες είχε 8 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Χολ με 15 πόντους.

Πολύ χαμηλό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο όπου κυριάρχησαν τα λάθη (10-9) και η αστοχία για τις δύο ομάδες. Μετά το αρχικό 6-6 η Αρμάνι ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +5 (6-11) χάρη στον Μέλι ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (7-15), με τον Λαρετζάκη να κάνει δύο σερί airball στις τελευταίες επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Χάρη το πρώτο καλάθι του Μήτογλου ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από τρεις μήνες η Αρμάνι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (9-21, 13’) και κάπου εκεί άρχισε να ξυπνά ο Ολυμπιακός. Με πρώτο βιολί τον ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 9-0, μείωσαν σε 24-25 και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 25-27 που άφηνε τα πάντα ανοιχτά ενόψει συνέχειας.

Με τον Χολ να πετυχαίνει δύο κολλητά τρίποντα η Αρμάνι βρέθηκε στο +6 (27-33) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο 25′ οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +8 (31-39). Ο Μακ Κίσικ κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ, αλλά με τον Μήτογλου να δίνει λύσεις, η Αρμάνι πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (39-43).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν (48-47, 33′) για πρώτη φορά μετά ώρα χάρη σε γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ και με 8 σερί πόντους προηγήθηκαν στα μέσα της περιόδου με 56-50. Με βολές η Αρμάνι μείωσε σε 56-53, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 10-0 για το 66-53 και τελείωσε το ματς φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη με 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).