Euroleague: Η Ζαλγκίρις υπέταξε τη Ρεάλ και επέστρεψε στις νίκες

Η λιθουανική ομάδα επικράτησε εντός έδρας με 81-72 της Ρεάλ Μαδρίτης και επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις σερί ήττες

Με πρωταγωνιστές τους Εβανς και Ουλανόβας, οι οποίοι πέτυχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, η Ζαλγκίρις επικράτησε στο Κάουνας της Ρεάλ Μαδρίτης με 81-72 για την 14η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Αυτή ήταν η 7η νίκη στη φετινή διοργάνωση για την Ζαλγκίρις (7-7), με τους Λιθουανούς να είναι στην  9η θέση, ενώ η Ρεάλ (σ.σ 5η) έπεσε στο 9-5.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (10-12, 15-17), με τη Ρεάλ να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (21-18). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-23, 30-29), με την Ζαγλκίρις να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (37-35).

Ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 45-38 και τη Ρεάλ να απαντάει με δικό της επιμέρους σκορ 10-2 και να περνάει μπροστά με 48-47, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τους Λιθουανούς να έχουν προβάδισμα ενός πόντου (56-55).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Ζαλγκίρις πάτησε… γκάζι και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων άρχισε να χτίζει διαφορά. Το +1 έγινε +8 (74-66) και λίγο αργότερα +10 (79-69), με την ομάδα του Κάουνας να παίρνει τη νίκη με 81-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 1 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρίβας, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 15 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 19 (3/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 4, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 2, Χεζόνια 17 (3/4 βολές, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 6, Κορνελί 5 (1), Ταβάρες 8 (2/8 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε 4 (6 ριμπάουντ), Εντιαγέ, Μούσα 22 (5/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ)