Euroleague: Εφές Αναντολού – Μπασκόνια 78-83: Μεγάλο «διπλό» στην Πόλη για τους Βάσκους

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια επικράτησε με 83-78 της Εφές στην Κωνσταντινούπολη βάζοντας τέλος στο σερί πέντε νικών των Τούρκων

Σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε στην Πόλη η Μπασκόνια, η οποία μετά από μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο και ένα ξέσπασμα στα τελευταία δευτερόλεπτα υποχρέωσε την Αναντολού Εφές στην τρίτη εφετινή ήττα στο «σπίτι» της.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 83-78 της back to back πρωταθλήτριας Ευρώπης, για την 13η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-5. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα που μετρούσε πέντε σερί νίκες, υποχώρησε στο 7-6.

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και άμυνας στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 28-12, η Μπασκόνια όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση του πρώτου μέρους (46-36 στο 20΄), αλλά βρέθηκαν στο 30΄ στο +6 (64-58).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-6 για την ισοφάριση στο 35΄ (70-70), αλλά οι Βάσκοι βρήκαν το ξέσπασμα που έψαχναν δια χειρός Γκεντράιτις από τα 6.75 (81-76 στα 31΄΄ για τη λήξη), κλειδώνοντας το τεράστιο «διπλό».

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 19 πόντους, ενώ από την Αναντολού ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83