Euroleague: Ανώμαλη προσγείωση στο Πριγκιπάτο για τον Ολυμπιακό

Ηχηρό χαστούκι για τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague

Η Μονακό έδωσε ένα καλό μάθημα στον Ολυμπιακό και τον νίκησε με 92-72. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ από την δεύτερη περίοδο κι ύστερα εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά και την ολοκληρωτική απουσία συγκέντρωσης.

Με αυτό το αποτέλεσμα μειώθηκαν οι πιθανότητες για να έχει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ωστόσο ακόμη το κρατάει στα δικά του χέρια και χρειάζεται νίκη επί της Βιλερμπάν στη Λυών (25/03) και επί της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (01/04).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι Πειραιώτες είχαν τη διάθεση να ακουμπήσουν την μπάλα στα χέρια του Φαλ ο οποίος αξιοποίησε τις μπάλες που πήρε. Στην άλλη πλευρά ο Ουόκαπ και η σύνθετη άμυνα πάνω στον Τζέιμς δεν ήταν εύκολη αποστολή και με τρία εύστοχα τρίποντα (Τζέιμς επί δύο, Μπέικον) το σκορ ήταν ισόπαλο στους 11 πόντους (7′). Μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου δεν άλλαξε η ισορροπημένη κατάσταση παρά μόνο με ένα τρίποντο του Βεζένκοβ στη λήξη της (19-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν τα πάντα λάθος. Κακές αποφάσεις στην επίθεση, κακές άμυνες και φάουλ που πρόσφεραν βολές με αποτέλεσμα Ντιαλό, Μπέικον και Λι να τρέξουν ένα 10-0 για το 29-22 (12′). Η είσοδος του ΜακΚίσικ αντί να προσφέρει ηρεμία, έφερε περισσότερο εγωισμό και ακόμη χειρότερη άμυνα. Ο Λι είχε βρει ρυθμό, παρέσυρε και τους συμπαίκτες του και με 7/9 τρίποντα η διαφορά πήγε στο +14 (40-26, 15′), αλλά η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη λίγο αργότερα (45-26, 18΄). Η επιστροφή του Φαλ έφερε μία νέα πνοή, με το σκορ στο 45-31 χάθηκαν τρεις διαδοχικές κατοχές για να πέσει ακόμη περισσότερο και το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραφε στην ανάπαυλα 48-31.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σαφή διάθεση να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους στην άμυνα ενώ άφησαν την επίθεση στον Φαλ ο οποίος συνέχισε να σκοράρει επί των αντιπάλων τους κάνοντας το 50-40 (24′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν μακρινά σουτ με τον Τζέιμς και ξεμάκρυναν εκ νέου με αποτέλεσμα τα καλάθια του Βεζένκοφ να μην προσφέρουν οποιαδήποτε διαφορά επί της ουσίας (71-51, 30′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες ήθελαν απλά να μειώσουν την διαφορά για την μπασκετική τους αξιοπρέπεια και οι γηπεδούχοι διασκέδαζαν στο παρκέ κάτι που έφερε και μία μικρή χαλάρωση. Η διαφορά ανέβηκε επικίνδυνα στο 37′ (88-61), αλλά στο τέλος κατάφεραν απλά να μειώσουν το εύρος της ήττας.